Zarząd województwa lubuskiego ogłosił nabór wniosków w ramach działania 2.1 „Efektywność energetyczna – dotacje” programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Lubuskiego”. Aplikacje wolno składać do 21 czerwca. A w tym naborze mogą to robić:
- jednostki samorządu terytorialnego,
- organy i jednostki organizacyjne podległe j.s.t. lub jednostki zarządzane przez samorządy,
- publiczne zakłady opieki zdrowotnej z terenu województwa lubuskiego.
Co istotne, wyżej wymienione podmioty mogą złożyć więcej niż jeden wniosek o dofinansowanie, przy czym trzeba mieć na uwadze, że zgodnie z kryteriami oceny projektów minimalna wartość inwestycji wynosi milion zł. A jakie działania będzie wolno przeprowadzać? Przede wszystkim warto spojrzeć na zasadniczy cel tej części programu regionalnego. A jest nim zmniejszenie zapotrzebowania na energię.
Czytaj więcej:
Źródła ciepła
W realizacji tego celu na pewno pomoże zwiększanie efektywności energetycznej budynków. I właśnie inwestycje służące temu zadaniu mogą liczyć na wsparcie. W praktyce może to oznaczać prace budowlane służące przyłączeniu budynków do sieci ciepłowniczych. Natomiast w przypadku braku technicznej możliwości wykonania takich podłączeń lub gdyby było to ekonomicznie nieuzasadnione, możliwa jest instalacja niskoemisyjnego źródła indywidualnego. Kolejne, oczywiste działania w świetle zakładanych celów, to te służące kompleksowej termomodernizacji. Generalnie doceniane będą wszystkie działania służące zmniejszeniu zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną, wynikające z audytu energetycznego.
Dla oszczędnych
Ponieważ budynków wymagających dostosowań jest wciąż bardzo dużo, preferowane będą projekty, które mają największy wpływ na poprawę efektywności energetycznej oraz projekty o najwyższej efektywności kosztowej, liczonej jako stosunek nakładów finansowych przeznaczonych na realizację usprawnień (koszty kwalifikowane) do zmniejszenia rocznego zużycia energii pierwotnej w budynkach. Przy tym istnieje tu minimalny próg oszczędności energii na poziomie nie niższym niż 30 proc. Z wymogu uzyskania takiej oszczędności zwolnione są wyłącznie projekty obejmujące zabytki.
Jeżeli uzasadniona będzie wymiana źródeł ciepła (w szczególności tych nieefektywnych lub węglowych) preferowane będą źródła wykorzystujące energię z odnawialnych źródeł (kryterium premiujące na etapie oceny merytorycznej). Jednak dopuszcza się możliwość wykorzystania źródeł gazowych w sytuacji, gdy instalacje OZE nie będą technicznie wykonalne lub ekonomicznie opłacalne, a aktualne źródło ciepła oparte jest na węglu. Przy tym wymiana indywidualnego źródła ciepła węglowego na gazowe będzie możliwa tylko jako element termomodernizacji danego budynku (część większego, kompleksowego projektu), chyba że dany budynek nie wymaga już termomodernizacji.
Zielony ład
Zakres działań w obszarze efektywności energetycznej, zarówno w odniesieniu do budynków, jak i urządzeń technicznych, instalacji, czy procesów technologicznych powinien wynikać z audytów energetycznych. Jednak w pewnym stopniu wspierane mogą być także dodatkowe elementy, nieujęte w takich dokumentach, jeżeli realizują szersze cele europejskiego zielonego ładu, w tym strategii „Fala renowacji na potrzeby Europy”. W grę wchodzą więc rozwiązania przyczyniające się np. do zwiększenia powierzchni zielonych (zielone dachy, ściany), rozwoju elektromobilności, infrastruktury związanej z dostępnością, czy rozwiązania na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego. Takie dodatkowe elementy, wykraczające poza koszty wynikające z audytu energetycznego, mogą stanowić maksymalnie 15 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.
Szczegółowe informacje o konkursie, w tym regulamin naboru, wytyczne, kryteria oceny projektów dostępne są na stronie www.funduszeue.lubuskie.pl.
Wyniki konkursu mają zostać ogłoszone w październiku b.r.
Dotacje warunkowe
Równolegle do konkursu, w którym do uzyskania są dotacje bezzwrotne, zarząd województwa ogłosił także konkurs na dotacje warunkowe. O środki mogą ubiegać się te same podmioty, czyli w szczególności samorządy i ich jednostki organizacyjne, a przedmiotem projektu mają być prace termomodernizacyjne, w tym związane z wymianą źródeł ciepła. W dotacji warunkowej część środków będzie podlegała zwrotowi po realizacji inwestycji. Wysokość zwrotu będzie zależała od energochłonność budynku po termomodernizacji (wyrażona wskaźnikiem EP– Energi Pierwotnej, w Kwh/m2/rok) weryfikowanej na postawie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Uogólniając, im lepsze efekty projektu – większa oszczędność zużycia energii, tym mniejszą część finansowania musi zwrócić beneficjent.