Jakie są przesłanki i zasady umieszczenia w DPS-ie

Skierowanie do domu pomocy społecznej powinno nastąpić dopiero po wyczerpaniu innych możliwości zapewnienia osobie potrzebującej prawidłowego funkcjonowania w środowisku

Publikacja: 17.04.2024 04:30

Jakie są przesłanki i zasady umieszczenia w DPS-ie

Foto: Adobe Stock

Jak stanowi art. 54 ust. 1–2 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. DzU z 2023 r., poz. 901 ze zm..; dalej: u.p.s.), osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.

Osobę tę kieruje się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca jej zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2a, chyba że okoliczności sprawy wskazują inaczej, po uzyskaniu zgody tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na umieszczenie w domu pomocy społecznej. Pobyt ten jest odpłatny, a opłata jest ustalana w decyzji organu gminy kierującego daną osobę do tej placówki (art. 59 i art. 60 u.p.s.). Taka regulacja oznacza, że obowiązek organów skierowania danej osoby do domu opieki społecznej określonego typu powstaje dopiero wtedy, gdy po stronie takiej osoby zaistnieją wszystkie przesłanki, które warunkują powstanie prawa do tego rodzaju świadczenia pomocy społecznej. Brak spełnienia chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że dana osoba traci prawo do pobytu w domu pomocy społecznej.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Reklama
Reklama