Zgłaszać czy nie zgłaszać ochronę praw własności

Zaniechanie zabezpieczenia przysługujących przedsiębiorcy praw własności intelektualnej może okazać się niewspółmiernie bardziej kosztowne niż przewidywane koszty ochrony.

Publikacja: 07.05.2024 04:30

Zgłaszać czy nie zgłaszać ochronę praw własności

Foto: adobe stock

Brak ochrony praw własności intelektualnej, w szczególności znaków towarowych czy wzorów przemysłowych, może zniweczyć wszelkie inwestycje nakierowane na rozwój przedsiębiorstwa, łącznie z utratą cennej marki. Oznaczenia identyfikujące przedsiębiorcę powinny być zgłaszane do ochrony najszybciej jak to możliwe. Tu nie ma miejsca na hamletyzowanie. Jeśli bowiem znak towarowy stanie się atrakcyjny dla klientów, stanie się on równie atrakcyjny dla konkurencji, a wtedy uzyskanie ochrony może stać się trudne i kosztowne. Znając to zagrożenie, znak towarowy powinien zostać zgłoszony do ochrony już w chwili gdy możliwa jest do sprecyzowania jego ostateczna forma przedstawieniowa (czy będzie to np. znak słowny, graficzny, słowno-graficzny, przestrzenny, itd.) oraz wykaz towarów lub usług, do oznaczania których znak ma być używany.

Pozostało 83% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Decyzje o usunięciu nieprawidłowości stwierdzonych w obiekcie budowlanym
Administracja
Tytuł prawny do samochodu nie może nikogo dyskryminować
Administracja
Bezprzetargowy tryb zbywania nieruchomości gminnych to wyjątek
Administracja
Nowa umowa urbanistyczna w ramach zintegrowanych planów inwestycyjnych
Administracja
Rada nadzorcza w gminnej spółce – o czym należy pamiętać