Aktualizacja: 24.11.2024 23:03 Publikacja: 18.06.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Jednostka budżetowa wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie tzw. podatku u źródła. We wniosku wskazała, że nabywa od zagranicznych kontrahentów usługi niematerialne, w odniesieniu do których powstaje obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT. Zapytała, kto jest w takim przypadku płatnikiem podatku – jednostka budżetowa dokonująca wypłaty czy gmina. Jednostka budżetowa nie posiada osobowości prawnej, z formalnego punktu widzenia więc stroną wszystkich zawieranych przez nią umów cywilnoprawnych jest gmina. W świetle wyroku TSUE z 29 września 2015 r. w sprawie C-276/14 Gmina Wrocław, gmina (a nie jednostka budżetowa) jest także podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT należnego z tego tytułu. Z drugiej strony jednak jednostka budżetowa posiada własny numer NIP, który jest wykorzystywany m.in. przy rozliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzeń osób zatrudnionych w jednostce na podstawie umów o pracę, a ponadto wyplata wynagrodzenia z tytułu świadczeń nabywanych od podmiotów zagranicznych dokonywana jest w ramach planu finansowego jednostki budżetowej i z wykorzystaniem należącego do niej rachunku bankowego.
Nie będzie sprawnego państwa bez profesjonalnej i niezależnej służby cywilnej. Starsi stażem zbliżają się do emerytury, a dla młodych ludzi praca w administracji publicznej jest nieatrakcyjna.
Duża rotacja zatrudnionych, wakaty, szczególnie w administracji terenowej, niewłaściwe zarządzanie – z takimi problemami w latach 2020–2023 mierzyła się służba cywilna. To wnioski pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli.
Władze krajowe, regionalne i lokalne mogą włączyć się do wspólnych projektów z partnerami z Niemiec, Szwecji, Danii i Litwy. W kilku działaniach do pozyskania jest 27 mln euro.
Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel nie wystąpił o pozwolenie na budowę?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
Darowizna lub spadek od członków najbliższej rodziny jest zwolniona z podatku. Kto dokładnie może z tego skorzystać i na co trzeba uważać, by tego zwolnienia nie stracić.
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Zapraszamy na bezpłatny webinar „Rzeczpospolitej”:
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Firma może rozliczyć w podatkowych kosztach dopłaty do kart na zajęcia sportowe dla pracowników.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas