Reklama
Rozwiń

Kto jest płatnikiem podatku u źródła – jednostka budżetowa czy gmina?

Zdarza się, że gminne jednostki organizacyjne nabywają od podmiotów zagranicznych usługi, w odniesieniu do których powstaje obowiązek poboru tzw. podatku u źródła. Z przepisów nie wynika czy płatnikiem podatku jest w takim przypadku jednostka dokonująca wypłaty należności czy gmina. Na kim zatem ciąży ten obowiązek?

Publikacja: 18.06.2024 04:30

Kto jest płatnikiem podatku u źródła – jednostka budżetowa czy gmina?

Foto: Adobe Stock

Jednostka budżetowa wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie tzw. podatku u źródła. We wniosku wskazała, że nabywa od zagranicznych kontrahentów usługi niematerialne, w odniesieniu do których powstaje obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT. Zapytała, kto jest w takim przypadku płatnikiem podatku – jednostka budżetowa dokonująca wypłaty czy gmina. Jednostka budżetowa nie posiada osobowości prawnej, z formalnego punktu widzenia więc stroną wszystkich zawieranych przez nią umów cywilnoprawnych jest gmina. W świetle wyroku TSUE z 29 września 2015 r. w sprawie C-276/14 Gmina Wrocław, gmina (a nie jednostka budżetowa) jest także podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT należnego z tego tytułu. Z drugiej strony jednak jednostka budżetowa posiada własny numer NIP, który jest wykorzystywany m.in. przy rozliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzeń osób zatrudnionych w jednostce na podstawie umów o pracę, a ponadto wyplata wynagrodzenia z tytułu świadczeń nabywanych od podmiotów zagranicznych dokonywana jest w ramach planu finansowego jednostki budżetowej i z wykorzystaniem należącego do niej rachunku bankowego.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Czy w domu jednorodzinnym może być osiem mieszkań?
Administracja
Katarzyna Wójcik: Patodeweloperka kwitnie
Administracja
Czy towar i rzecz oznaczają to samo? Nie w podatkach
Administracja
Czy uczniowie mogą widzieć ogródek piwny ze szkoły?
Administracja
Opłata adiacencka – obowiązek gmin i koszt właścicieli
Administracja
Zaległości podatkowe nie mogą pozbawić dotacji