Co dobrego w nowej definicji budowli?

Definicje, które ustawodawca planuje wprowadzić do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, czerpią w znacznej mierze z orzecznictwa, które ukształtowało się przez wiele lat stosowania tej ustawy w związku z prawem budowlanym. Wywołują jednocześnie wiele kontrowersji. Dlaczego?

Publikacja: 23.07.2024 04:30

Co dobrego w nowej definicji budowli?

Foto: Afdobe Stock

Dotychczas ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie posiadała własnych definicji budynków i budowli. Zamiast tego odwoływała się do Prawa budowlanego, co budziło niemal od zawsze problemy w orzecznictwie podatkowym i ostatecznie zostało zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 lipca 2023 r., SK 14/21. Zaproponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany mające realizować wytyczne ww. orzeczenia (Nr z wykazu prac legislacyjnych UD72), szczególnie w zakresie podatku od nieruchomości, wywołują wiele kontrowersji. Dotyczą one zwłaszcza zaproponowanych w nowelizacji nowych definicji budowli, a także nowych pojęć jak „całość techniczno-użytkowa”. Zostawiając jednak na boku kwestię podatku od nieruchomości, warto przyjrzeć się proponowanym zmianom z punktu widzenia prawa budowlanego, jako że pozostają one ze sobą w ścisłym związku.

Pozostało 93% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Dotacje oświatowe. Na co wolno przeznaczyć, jak rozliczyć, jak wygląda kontrola RIO?
Administracja
Nadzór architektoniczno-budowlany. Jakie ma obowiązki i uprawnienia? Kiedy rozbiórka samowoli budowlanej?
Administracja
To władze związku zawodowego muszą dbać o aktualność adresu?
Administracja
Jak utrzymać dobrą kondycję finansową gminy?
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Administracja
Czy wartość kursu językowego dla pracownika może być zwolniona z PIT?