Co dobrego w nowej definicji budowli?

Definicje, które ustawodawca planuje wprowadzić do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, czerpią w znacznej mierze z orzecznictwa, które ukształtowało się przez wiele lat stosowania tej ustawy w związku z prawem budowlanym. Wywołują jednocześnie wiele kontrowersji. Dlaczego?

Publikacja: 23.07.2024 04:30

Co dobrego w nowej definicji budowli?

Foto: Afdobe Stock

Dotychczas ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie posiadała własnych definicji budynków i budowli. Zamiast tego odwoływała się do Prawa budowlanego, co budziło niemal od zawsze problemy w orzecznictwie podatkowym i ostatecznie zostało zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 lipca 2023 r., SK 14/21. Zaproponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany mające realizować wytyczne ww. orzeczenia (Nr z wykazu prac legislacyjnych UD72), szczególnie w zakresie podatku od nieruchomości, wywołują wiele kontrowersji. Dotyczą one zwłaszcza zaproponowanych w nowelizacji nowych definicji budowli, a także nowych pojęć jak „całość techniczno-użytkowa”. Zostawiając jednak na boku kwestię podatku od nieruchomości, warto przyjrzeć się proponowanym zmianom z punktu widzenia prawa budowlanego, jako że pozostają one ze sobą w ścisłym związku.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Radny może prowadzić biznes, ale nie z każdym
Administracja
Czy radny powiatu może prowadzić prywatną szkołę?
Administracja
Jak liczyć okres wykluczenia wykonawcy z postępowania?
Administracja
Skarżenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Administracja
Jawność życia publicznego to jeden z fundamentów państwa prawa