Jak diagnosta odpowiada za dopuszczenie niesprawnego auta do ruchu?

Jeśli diagnosta w stacji kontroli pojazdów dopuści do ruchu pojazd bez odpowiedniego przeprowadzenia badania technicznego, starosta cofa jego uprawnienie do wykonywania tych badań. Ale czy zawsze?

Publikacja: 07.08.2024 04:30

Jak diagnosta odpowiada za dopuszczenie niesprawnego auta do ruchu?

Foto: Adobe Stock

Celem regulacji dotyczących badań technicznych pojazdów, ujętych w ustawie z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (art. 81 i nast., tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 1047 ze zm., dalej: p.r.d.), jest eliminacja z ruchu pojazdów niespełniających wymaganych norm.

To rozwiązanie ustawowe chroni dobro społeczne rozumiane jako bezpieczeństwo i eliminacja zagrożeń. Jak też dobitnie zaznaczył Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 marca 2023 r. (II GSK 1535/19), nie ma podstaw do uznania, że dobro diagnosty dopuszczającego do ruchu drogowego pojazd niespełniający norm powinno być wyżej cenione niż dobro wszystkich uczestników ruchu (orzecznictwo NSA dostępne pod adresem https://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/query). Funkcje i cele tych regulacji ukierunkowane są na potrzebę eliminowania oraz ograniczania ryzyka związanego z ruchem, który ze swej istoty jest i tak przecież niebezpieczny (wyrok NSA z 4 grudnia 2018 r., II GSK 1635/18).

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Jak wprowadzać młode kadry do urzędów?
Administracja
Mentoring w administracji publicznej – dlaczego warto z niego korzystać?
Administracja
Czy sprzedaż pojazdów porzuconych generuje obowiązki w VAT
Administracja
Samowola urbanistyczna – jakie nowe uprawnienia ma wójt
Administracja
Wyrok WSA: błędy w uchwale w sprawie nadania statutu lokalnemu muzeum