Jak gminy powinny przygotować się do reformy planistycznej?

Wójt, burmistrz czy prezydent będzie dostawał najwięcej skarg, zażaleń. To do niego będą przychodzili ludzie z awanturami, gdy ich działka nie zostanie objęta terenem zabudowy, co oznacza, że nie będzie można na niej zbudować domu.

Publikacja: 10.09.2024 04:30

Jak gminy powinny przygotować się do reformy planistycznej?

Foto: Adobe Stock

We wrześniu ubiegłego roku weszła w życie duża nowelizacja ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, która m.in. zobowiązała gminy do sporządzenia na swoim terenie planu ogólnego do końca 2025 roku. Jakie działania powinny podjąć gminy, by wypełnić te obowiązki?

Dr Joanna Dziedzic-Bukowska: Gmina, która chce rozpocząć najważniejszą procedurę planowania przestrzennego na podstawie znowelizowanej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2023 r., czyli sporządzania planu ogólnego, powinna na początku wybrać wykonawcę planu, czyli urbanistę. Najlepiej, jeśli już od samego początku uczestniczy on w tej procedurze. Dopiero później powinna uchwalić uchwałę intencyjną i wdrażać kolejne etapy reformy. Ponieważ w wielu gminach nie ma gminnych czy miejskich pracowni urbanistycznych, to gminy w pierwszej kolejności muszą rozpocząć działania od poszukiwania wykonawcy. To z nim będą ustalać początkowe koncepcje planu ogólnego gminy. Oczywiście, za zrealizowanie obowiązków wynikających z ustawy odpowiada gmina.

Pozostało 94% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Pieniądze na nowe miejsca dla przedszkolaków i rozwijanie kompetencji nauczycieli
Administracja
Teresa Siudem: System kaucyjny od stycznia. Czy gminy mają się czego obawiać?
Administracja
System kaucyjny od stycznia 2025. Jak przygotować się do zmian?
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?
Administracja
Przeciwdziałanie powodzi – na kim spoczywa odpowiedzialność?