Aktualizacja: 08.10.2024 07:58 Publikacja: 17.09.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Czy gminy mają jakieś obowiązki w związku z systemem kaucyjnym, który od stycznia 2025 r. ma objąć m.in. butelki plastikowe?
Nie ma żadnego przepisu nakładającego bezpośrednio na gminy jakikolwiek obowiązek związany z systemem kaucyjnym, co oznacza, że gminy nie mają żadnych obowiązków związanych z wprowadzeniem w Polsce systemu kaucyjnego. Muszą jednak, oczywiście, dostosować swoje działania do wejścia w życie systemu kaucyjnego w momencie, gdy będzie już jasne kiedy i w jakim kształcie ten system wchodzi w życie. W swoim stanowisku do projektu nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z 3 września Rządowe Centrum Legislacji zwraca uwagę, że – biorąc pod uwagę obecny etap prac nad projektem oraz obowiązek notyfikowania projektu Komisji Europejskiej – wejście w życie kolejnej nowelizacji ustawy przed końcem 2024 r. nie wydaje się możliwe. Stanowisko to interpretuję w ten sposób, że nie zdążymy z korektą systemu kaucyjnego do końca roku, a to oznacza, że w systemie kaucyjnym jednak pozostaną opakowania po produktach mlecznych. Do wdrożenia systemu kaucyjnego należy zatem przygotowywać się na obecnych warunkach, a nie na tych proponowanych w nowelizacji, bez opakowań po produktach mlecznych. Dopiero w nowym roku, gdy ewentualnie wejdzie w życie nowelizacja ustawy, o ile ostatecznie przyjmie kształt proponowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wycofywane byłyby z systemu kaucyjnego opakowania po produktach mlecznych. A to nie jedyne zmiany, które planuje ministerstwo – kwestia rozliczeń VAT, niezwróconej kaucji, logistyki zwrotnej...
Gmina poszkodowana przez powódź nie ma swobody w wydatkowaniu środków uzyskanych od innych jednostek samorządu terytorialnego na odbudowę lub remont dróg. Może je przeznaczyć na drogi publiczne, czyli gminne, a nie na drogi stanowiące własność podmiotów prywatnych.
W e-commerce każda minuta przestoju może przynieść firmie poważne straty. Szczególnie w okresach wzmożonej sprzedaży, takich jak święta czy inne sezonowe promocje, systemy IT muszą działać bez zarzutu. Awaria trwająca zaledwie 30 minut może nie tylko spowodować straty finansowe, ale także zniszczyć reputację firmy.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozdysponuje ponad 20 mln zł na działania informacyjne i promocyjne oraz na budowę strategii zachęcających do zrzeszania się pracowników i pracodawców.
Obowiązuje już tzw. specustawa powodziowa, która przewiduje pomoc dla osób i terenów dotkniętych powodzią.
Nie należy czekać z konsultacjami do momentu, gdy będzie się kończył czas na uchwalenie planu ogólnego, a mieszkańcy będą mieli ograniczone możliwości komunikacji z urzędnikami – mówi Iwona Janicka, ekspertka w zakresie partycypacji i współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi.
Specjalny program dla walczących ze skutkami powodzi samorządów i ich jednostek organizacyjnych przygotował regionalny oddział Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Gmina poszkodowana przez powódź nie ma swobody w wydatkowaniu środków uzyskanych od innych jednostek samorządu terytorialnego na odbudowę lub remont dróg. Może je przeznaczyć na drogi publiczne, czyli gminne, a nie na drogi stanowiące własność podmiotów prywatnych.
Obowiązuje już tzw. specustawa powodziowa, która przewiduje pomoc dla osób i terenów dotkniętych powodzią.
Nie należy czekać z konsultacjami do momentu, gdy będzie się kończył czas na uchwalenie planu ogólnego, a mieszkańcy będą mieli ograniczone możliwości komunikacji z urzędnikami – mówi Iwona Janicka, ekspertka w zakresie partycypacji i współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi.
Kamery zainstalowane w pojazdach wykonawców realizujących zamówienie publiczne mają na celu monitorowanie prawidłowego wykonania odbioru odpadów komunalnych, czyli zadania własnego gminy.
Opłaty za wywóz śmieci rosną. W zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym może być to naprawdę duże obciążenie dla portfela. Sprawdź, czy masz szansę na zwolnienie z tej opłaty.
Wsparciem są regulacje, świadomość społeczna oraz idea gospodarki o obiegu zamkniętym. Rozwój utrudnia za to biurokracja, łamanie obowiązujących przepisów i koszty.
Nie powinno być odgórnie regulowane, ile ma zarabiać lekarz czy pielęgniarka. Dyrektor konkretnego szpitala powinien o tym decydować – mówi Adam Krzysztoń, starosta łańcucki i wiceprezes Związku Powiatów Polskich.
Specustawa powodziowa podpisana przez prezydenta. Dzięki niej dodatkowe finansowe wsparcie trafi do powodzian. Na razie wciąż odbierają oni zasiłki celowe oraz tzw. powodziowy. W sumie 10 tys. zł.
Średnia cena 55-metrowego mieszkania w Warszawie stanowi równowartość 92 przeciętnych pensji brutto, w Krakowie – 84, w Katowicach – 73. Siła nabywcza klientów wyraźnie maleje. Ratunkiem byłoby zwiększenie podaży.
W sierpniu, który jest najpopularniejszym miesiącem podróży letnich, ruch pasażerski na europejskich lotniskach zwiększył się o 5,6 procent, licząc rok do roku. W rezultacie wolumen przekroczył wynik sprzed pandemii o 2,3 procent, a liderem wzrostów była Polska.
Przerzucenie pracowników z etatu na działalność gospodarczą pachnie optymalizacją podatkową. Nie możemy na to pozwalać – uprzedzają urzędnicy.
Po lipcowym bankructwie producent foteli samochodowych całkowicie zawiesza produkcję. Recaro zostaje zlikwidowane, a 200 stanowisk pracy w niemieckim Kirchheim zostanie zlikwidowanych.
W rządzie dojrzewa już koncepcja zmniejszenia uciążliwości globalnego podatku dla międzynarodowych firm.
Od ZE PAK Zygmunt Solorz zaczął odwoływanie synów z władz spółek grupy, którą zbudował. Dzieci kwestionują skuteczność tych działań. Czekają na wyrok sądu w Liechtensteinie.
Jest wtorek, 8 października, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe tematy gospodarcze.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. We wtorek w Moskwie odbywa się szczyt Wspólnoty Niepodległych Państw.
Dziś potrzebne jest narzędzie szybkiego reagowania, którego uczelnie musiałyby się obawiać – uważa dr hab. Iwona Przychocka, pełnomocnik ministra nauki ds. jakości kształcenia na studiach.
Jest pytanie czy prokuratura jest w stanie zmierzyć się sama z sobą - mówił w rozmowie z RMF FM mec. Jacek Dubois, obrońca Janusza Palikota.
Choć wolniej, to wciąż użytkownicy kupują więcej samochodów niż w ubiegłym roku - dane z CEPiK wskazują, że rejestracji jest więcej, a samochody rejestrują zarówno firmy, jak i osoby prywatne - we wrześniu 2024 na osoby prywatne zarejestrowano 189 136 samochodów, czyli 42,5 tysiąca więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.
Adam Z. powiązany ze środowiskiem łódzkich pseudokibiców został zatrzymany na dworcu w Zakopanem. Miał kierować gangiem narkotykowym.
Warszawska spółka z branży IT opracowała nowatorską technologię do monitorowania zdrowia psychicznego. Projekt, który został już doceniony w UE, zakłada, że sztuczna inteligencja wesprze osoby z przewlekłymi zaburzeniami nastroju.
Trwa nabór wniosków o pomoc finansową dla właścicieli firm, które poniosły straty w wyniku wrześniowej powodzi. ZUS przypomina o kluczowych warunkach i wymaganej dokumentacji. O jaką pomoc można się ubiegać? Jakie warunki należy spełnić?
Choć uwzględniło sporo postulatów przedsiębiorców, np. w zakresie kontroli, kar i audytów, to przepisy budzące największe ich obawy nie będą zmienione.
Polska przestaje być kuźnią talentów w dziedzinie technologii. Liczba kształcących się specjalistów IT niebezpiecznie spada, a na rozwój sztucznej inteligencji, która może być dźwignią rozwojową gospodarki, wydajemy mniej niż inne kraje.
Z rządzącej KO płyną głosy, że Polska powinna wprowadzić przepisy zakazujące wprowadzania przez polityków w błąd, podobne do tych proponowanych w Walii. Zdaniem PiS to abstrakcja i przekazanie zbyt dużej władzy w ręce sądów.
Rodziny posiadające troje lub więcej dzieci mogą w naszym kraju liczyć na szereg ulg i zniżek. Te umożliwia Karta Dużej Rodziny (KDR). Wyjaśniamy, czym jest i w jaki sposób ją uzyskać. Kto może ją posiadać i jak długo jest ważna?
Ameryka nie pamięta tak wyrównanej walki o Biały Dom. Na miesiąc przed datą pójścia do urn żaden z dwojga kandydatów nie jest faworytem.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Na horyzoncie już niektórzy widzą obniżki stóp procentowych, które ponownie rozruszają rynek kredytowy i mieszkaniowy. Jak dotąd żaden kryzys powodujący spadek popytu nie trwał na tyle długo, by przełożyć się na cięcie cen przez deweloperów.
Troje mieszkańców obwodu połtawskiego zostało zatrzymanych w ramach działań prokuratury, która oskarża aresztowanych o wyłudzenie 1,25 mln dolarów od przedsiębiorcy z Połtawy.
Deputat to część wynagrodzenia za pracę które wypłacane jest w naturze. Jedną z jego najbardziej znanych form jest deputat węglowy. Wbrew pozorom, by go utrzymać, nie trzeba być koniecznie górnikiem. Często również deputat węglowy przybiera przyznawany jest w formie ekwiwalentu pieniężnego. Jego wysokości powiązana jest wtedy z ceną węgla.
Skoda nie zrewolucjonizowała drugiej generacji modelu Kodiaq. Dlaczego? Bo niemal wszystko było w porządku i niewiele w tym aucie trzeba było zmieniać. I w ten oto sposób wyszedł najlepszy SUV jaki Czesi kiedykolwiek oferowali.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas