System kaucyjny od stycznia 2025. Jak przygotować się do zmian?

Zakup recyklomatu i zbieranie na rzecz operatora systemu kaucyjnego frakcji kaucyjnych, to nie jest zadanie gminy, zwłaszcza w sytuacji, w której niewykorzystana kaucja ma trafiać do operatorów systemu kaucyjnego – mówi Maciej Kiełbus, prawnik.

Publikacja: 17.09.2024 04:30

System kaucyjny od stycznia 2025. Jak przygotować się do zmian?

Foto: Adobe Stock

Czy gminy mają jakieś obowiązki w związku z systemem kaucyjnym, który od stycznia 2025 r. ma objąć m.in. butelki plastikowe?

Nie ma żadnego przepisu nakładającego bezpośrednio na gminy jakikolwiek obowiązek związany z systemem kaucyjnym, co oznacza, że gminy nie mają żadnych obowiązków związanych z wprowadzeniem w Polsce systemu kaucyjnego. Muszą jednak, oczywiście, dostosować swoje działania do wejścia w życie systemu kaucyjnego w momencie, gdy będzie już jasne kiedy i w jakim kształcie ten system wchodzi w życie. W swoim stanowisku do projektu nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z 3 września Rządowe Centrum Legislacji zwraca uwagę, że – biorąc pod uwagę obecny etap prac nad projektem oraz obowiązek notyfikowania projektu Komisji Europejskiej – wejście w życie kolejnej nowelizacji ustawy przed końcem 2024 r. nie wydaje się możliwe. Stanowisko to interpretuję w ten sposób, że nie zdążymy z korektą systemu kaucyjnego do końca roku, a to oznacza, że w systemie kaucyjnym jednak pozostaną opakowania po produktach mlecznych. Do wdrożenia systemu kaucyjnego należy zatem przygotowywać się na obecnych warunkach, a nie na tych proponowanych w nowelizacji, bez opakowań po produktach mlecznych. Dopiero w nowym roku, gdy ewentualnie wejdzie w życie nowelizacja ustawy, o ile ostatecznie przyjmie kształt proponowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wycofywane byłyby z systemu kaucyjnego opakowania po produktach mlecznych. A to nie jedyne zmiany, które planuje ministerstwo – kwestia rozliczeń VAT, niezwróconej kaucji, logistyki zwrotnej...

Pozostało 86% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Dotacje oświatowe. Na co wolno przeznaczyć, jak rozliczyć, jak wygląda kontrola RIO?
Administracja
Nadzór architektoniczno-budowlany. Jakie ma obowiązki i uprawnienia? Kiedy rozbiórka samowoli budowlanej?
Administracja
To władze związku zawodowego muszą dbać o aktualność adresu?
Administracja
Jak utrzymać dobrą kondycję finansową gminy?
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Administracja
Czy wartość kursu językowego dla pracownika może być zwolniona z PIT?