Aktualizacja: 27.11.2024 12:52 Publikacja: 27.11.2024 05:40
Foto: Adobe Stock
Pomimo upływu ponad roku od wyborów parlamentarnych nie pojawiły się żadne projekty czy też uchwalone zmiany w podstawowej pragmatyce dla administracji rządowej – czyli ustawie z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (DzU z 2024 r. poz. 409). Natomiast istotne zmiany w zakresie systemów czasu pracy, jego rozliczania i wynagradzania w korpusie służby cywilnej zostały wprowadzone w ostatnim roku dwiema nowelizacjami uchwalonymi jeszcze w poprzedniej kadencji (są to ustawa z 14 kwietnia 2023 r o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw, DzU poz. 1195, oraz ustawa z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, DzU poz. 1598).
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” tradycyjnie poświęcamy sporo miejsca funkcjonowaniu spółek komunalnych i ich organów.
Nieprzyjęcie planu ogólnego do 2026 r. oznacza dla gminy poważne konsekwencje.
Rada nadzorcza w spółce z o. o. z udziałem jednostki samorządu terytorialnego działa przede wszystkim w ramach posiedzeń. Powinny się one obywać nie rzadziej niż raz w każdym kwartale roku obrotowego.
Instytucja wyłączenia dostępu do akt sprawy podatkowej nie służy eliminowaniu z nich zbędnych dokumentów, czyli takich, które nie mają znaczenia dla jej wyjaśnienia.
W aspekcie gospodarki finansowej JST naczelną rolę należy przypisać głównemu księgowemu/skarbnikowi danej jednostki. Przepisy wyposażają takie osoby w szerokie kompetencje, ale też szeroko rozumianą odpowiedzialność za naruszenia dyscypliny budżetowej.
Tylko do soboty przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku skorzystać z wakacji składkowych, mogą złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania należności do ZUS.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” tradycyjnie poświęcamy sporo miejsca funkcjonowaniu spółek komunalnych i ich organów.
W przypadku nowelizacji przepisów pracowniczych rządzący zachowują się jak Święty Mikołaj. Projekt w sprawie wolnej Wigilii wpisuje się w tę konwencję.
Mnożą się postulaty wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Gdyby to połączyć z opóźnieniem wieku dezaktywizacji zawodowej, mogłoby to zapewnić równowagę pracy i życia osobistego przez całe życie.
Przygotowywane przez pracodawców przyszłoroczne budżety wynagrodzeń przewidują niższe tempo wzrostu płac niż w bieżącym roku. W części branż pensje będą jednak rosły w dwucyfrowym tempie.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Rząd podwyższa kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami.
Wynagrodzenia sędziów i prokuratorów od lat są na tym samym poziomie. Funkcjonuje bowiem ustawowo gwarantowany mechanizm powiązania ich pensji. Ale to może się zmienić. Najnowsze propozycje ministra finansów mogą wprowadzić zmiany dla prokuratorów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas