Niebawem zakończą się prace legislacyjne nad wspomnianą ustawą, a jej przepisy – co do zasady – mają zacząć obowiązywać już od nowego roku.
Wskazuje ona, że za realizację zadań ochrony ludności odpowiadają zarówno organy administracji rządowej, jak i samorządu terytorialnego. To na nich spoczywa m.in. obowiązek wykrywania i rozpoznawania zagrożeń, zapewnienia warunków do ochrony ludności, ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach.
Czytaj więcej:
Ustawa zapewnia samorządom finansowanie tych zadań z budżetu państwa. Po jej wejściu w życie będą, więc mogły starać się o dofinansowanie. Na co przeznaczyć środki: na budowę schronów, czy na działania edukacyjne? Takie pytanie zada sobie pewnie niejeden włodarz.
Bardzo ważna jest infrastruktura, ale jeszcze ważniejsza jest wiedza mieszkańców o tym, jak radzić sobie w sytuacji kryzysowej, jak unikać zagrożeń. Może ona pomóc nie tylko w sytuacjach zagrożeń wojennych, ale również w czasie klęsk żywiołowych. Zapraszam do lektury tygodnika „Administracja i samorząd”.