Aktualizacja: 24.06.2025 09:28 Publikacja: 22.01.2025 05:20
Foto: Adobe Stock
Jeszcze kilkanaście lat temu w domu uczyło się zaledwie kilkadziesięcioro dzieci w całej Polsce. Obecnie, jak wynika z raportu Fundacji Edukacji Domowej, grupa ta liczy prawie 54 000 uczniów. Warto zatem przyjrzeć się, jakie są aktualne uwarunkowania prawne regulujące tę formę edukacji. Od wprowadzenia edukacji domowej w 1991 r. przepisy bowiem wielokrotnie się zmieniały, przede wszystkim w zakresie swobody wyboru szkoły.
Motywacja do rozpoczęcia nauki w trybie edukacji domowej bywa różna. Nie zawsze są nią problemy ze zdrowiem dziecka, w tym zdrowiem psychicznym. Często po prostu rodzice uznają, że taka forma edukacji będzie lepsza. Czasem dzieci te uczą się indywidualnie z matką lub ojcem w domu. W wielu sytuacjach rodzice łączą się także w grupy edukacyjne lub korzystają ze zorganizowanego wsparcia szkół przyjaznych edukacji domowej. Wiele szkół rozwinęło model wsparcia rodziców i uczniów w oparciu o edukację na odległość.
Urzędnik, policjant, a nawet prokurator nie może „robić wszystkiego”, wykonując swoje obowiązki służbowe. Jest g...
Art. 231 kodeksu karnego to przepis, po który sięga prokuratura w przypadku podejrzenia, że urzędnik czy funkcjo...
W przypadku odpłatnego udostępnienia sal w budynkach szkół i przedszkoli podmiotom zewnętrznym gmina nie działa...
Jeśli wpłaty do PPK zostały np. naliczone i dokonane od zawyżonej podstawy wymiaru lub w podwójnej wysokości (dw...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Terminy w każdej procedurze są ważne, ale szczególny ich charakter widać w postępowaniu o wydanie decyzji o waru...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas