Aktualizacja: 10.07.2025 09:01 Publikacja: 08.07.2025 05:50
Foto: mat.prasowe
Osoby wykonujące zawody zaufania publicznego od 1 stycznia 2025 roku mają obowiązek posiadać skrzynkę do e-Doręczeń. Od 1 kwietnia taki obowiązek został nałożony na przedsiębiorców wpisanych do KRS. Jakie konsekwencje poniosą te podmioty, jeśli okaże się, że skrzynki do e-Doręczeń jednak nie założyły?
Ustawa o doręczeniach elektronicznych nie przewiduje żadnej sankcji dla podmiotów, które miały obowiązek, a nie założyły w ustawowym terminie konta w systemie e-Doręczeń albo nie aktywowały tego konta. Nie ma również konsekwencji procesowych w dwóch najważniejszych ustawach proceduralnych: kodeksie postępowania administracyjnego i ordynacji podatkowej. Można rozważać – ale z wieloma zastrzeżeniami – w przypadku zawodów zaufania publicznego odpowiedzialność dyscyplinarną, gdy brak skrzynki do e-Doręczeń doprowadziłby do negatywnych konsekwencji dla klienta prawnika. Jednak wprost ustawa nie przewiduje takiej odpowiedzialności.
Zanim położymy się na rozgrzanej słońcem plaży, warto zorientować się, jakie zasady na niej obowiązują. Okazuje...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Mandat za opalanie topless, zakaz wstępu dla psów, kara za picie alkoholu – wszystko to, jak pokazuje praktyka,...
Zastosowanie środka egzekucyjnego następuje z chwilą doręczenia bankowi zawiadomienia o zajęciu konta dłużnika,...
Do podjęcia uchwały wprowadzającej odstępstwo od zakazu spożywania alkoholu w określonym miejscu publicznym koni...
Nieprzestrzeganie wymogów dotyczących usytuowania wiaty może skutkować koniecznością rozbiórki, karami finansowy...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas