Aktualizacja: 30.03.2020 14:33 Publikacja: 30.03.2020 17:15
Foto: 123RF
- Z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo wieczystego użytkowania gruntów zostało z mocy prawa, na podstawie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, przekształcone w prawo własności nieruchomości, spółdzielnia tym samym zaprzestała pobierania od osób, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali opłat z tytułu wieczystego użytkowania gruntów. Z przekształceniem związana jest płatna na rzecz dotychczasowego właściciela gruntów (Skarb Państwa) opłata przekształceniowa. Spółdzielnia od 1 stycznia 2019 r. pobiera od osób, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali zaliczki na poczet opłaty przekształceniowej, proporcjonalnie do udziałów przypadających na te lokale w danej nieruchomości. Zaliczki te pobierane były do lutego 2020 r. i mają pokryć wysokość należnej opłaty przekształceniowej w przypadku wpłaty jednorazowej. Zaliczka na poczet opłaty przekształceniowej pobierana jest wyłącznie od posiadaczy spółdzielczych własnościowych praw do lokali mieszkalnych, garaży, lokalu usługowego na podstawie m.in. art. 4 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Na nieruchomości znajdują się wielorodzinne budynki mieszkalne wraz z garażami, wielorodzinne budynki mieszkalne bez garaży, oraz budynki z lokalami usługowymi i mieszkaniami. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokali zostało ustanowione w latach 1995-1998. Garaże, o których mowa są wykorzystywane wyłącznie przez osoby zamieszkujące w budynkach mieszkalnych zlokalizowanych na tej nieruchomości. Do tych garaży osobom przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokali bądź prawo odrębnej własności. Czy zaliczki na poczet tzw. opłaty przekształceniowej pobierane od 1 stycznia 2019 r. od osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokali innych niż mieszkalne (garaży, lokali usługowych) należy opodatkować podatkiem VAT?
Najwyższa Izba Kontroli w kolejnych raportach ujawnia nieprawidłowości, do których zaskakująco często dochodzi w spółkach komunalnych.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Ingerencja organu nadzoru w uchwałodawstwo gminne może mieć miejsce tylko, gdy doszło do naruszenia prawa, a nie np. zasad celowości czy gospodarności.
Gdy wnioskodawca powołuje się na ogólne prawo do informacji publicznej, a istnieje inna szczególna podstawa do udostępnienia żądanych danych, np. ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku, to należy jej udzielić w tym innym trybie.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Pozwolenie na budowę może dotyczyć wybranych budynków, mogących samodzielnie funkcjonować. Jednak inwestor jest zobowiązany przedstawić projekt zagospodarowania terenu dla całego zamierzenia budowlanego.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
We Wrocławiu odbyło się Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy. Jego celem było rozwinięcie dotychczasowej współpracy i zaangażowanie się w odbudowę zniszczonego wojną kraju.
Ministerstwo Zdrowia chce zakazać jednorazowych e-papierosów i smakowych saszetek nikotynowych. Producenci sugerują: prohibicją niewiele się zdziała.
To fiskus ma ocenić, czy wpłaty od youtube’owych patronów są darowizną. Nie może tego wymagać od youtubera.
Przedsiębiorca, któremu kontrahent finansuje wydatki na prowadzenie biura i codzienne życie, musi wykazać przychód. I nie zaliczy tych wydatków do kosztów. Takie jest stanowisko fiskusa.
Zespół Rafała Brzoski, który pracuje nad likwidacją barier prawnych, przekazał rządowi pierwsze 111 propozycji zmian przepisów. Ponad 60 proc. z nich dostało zielone światło, 30 proc. wymaga jeszcze dalszych prac, a tylko 8 proc. nie wejdzie w życie.
Firmy, które spełniły ustawowe warunki, mają czas na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 r. do końca marca. Dostały więc na to dwa miesiące więcej niż zwykle.
Firmy powinny zweryfikować, czy wśród ich pracowników znajdują się żołnierze WOT lub aktywnej rezerwy. Od 2025 r. obowiązuje bowiem nowa ulga podatkowa w PIT i CIT na zatrudnienie tych niezawodowych żołnierzy.
Opłaty dodatkowe związane z zakupem kompleksowej usługi spedycyjnej realizowanej przez kontrahenta zagranicznego przy użyciu kontenerów nie są opłatą za użytkowanie urządzenia przemysłowego i nie są objęte podatkiem u źródła.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas