Aktualizacja: 16.06.2021 10:17 Publikacja: 16.06.2021 00:01
Foto: AdobeStock
Z przykrością należy przyjąć tak profiskalne podejście, jakie zaprezentował NSA w niniejszej sprawie – uznając, iż gmina nie działa jako przedsiębiorca, dokonując odpłatnej dostawy usług wstępu na basen.
NSA uchylił poprawne moim zdaniem orzeczenie WSA w Opolu, który słusznie konstatował, że w tym konkretnym przypadku opisanym we wniosku o interpretację gmina przyjęła basen w całości jako przeznaczony do działalności gospodarczej na gruncie VAT. Ten charakter przejawiał się w biletowaniu wstępu na basen dla wszystkich mieszkańców z oczywistymi dla tego typu ośrodków preferencjami dla małych dzieci i seniorów. NSA poparł stanowisko fiskusa, iż gmina, zapewniając nieodpłatny wstęp na basen niektórym grupom mieszkańców, działała jako organ władzy i z tego też względu wystąpiły czynności niezwiązane z działalnością gospodarczą, jak i te związane, tj. biletowane. To czysta schizofrenia poglądowa. Należy wyraźnie rozdzielać sfery, w których gmina działa jako organ, np. wydawanie dowodów, jak i sfery, w których działa jako przedsiębiorca. Ustawodawca nie zdecydował się bowiem na wyłączenie jednostek samorządu terytorialnego z systemu VAT – traktując je przy zawieraniu czynności cywilnoprawnych jak przedsiębiorców. Skoro tak, to powinno to mieć swoją konsekwencję. Gdyby zamiast gminy była spółka komunalna, która miałaby już status pełnoprawnego przedsiębiorcy – wyrok brzmiałby zapewne inaczej – i śmiem twierdzić, że na korzyść tego podmiotu. Jest to bowiem oczywiste, że w działalności gospodarczej działania marketingowe – rabatowanie, zwolnienie z opłat, inne promocje – mają wspierać czynności opodatkowane. Dlaczego odmawia się tego gminie, szczególnie iż sprawa jest z wniosku o interpretację.
Nie będzie sprawnego państwa bez profesjonalnej i niezależnej służby cywilnej. Starsi stażem zbliżają się do emerytury, a dla młodych ludzi praca w administracji publicznej jest nieatrakcyjna.
Duża rotacja zatrudnionych, wakaty, szczególnie w administracji terenowej, niewłaściwe zarządzanie – z takimi problemami w latach 2020–2023 mierzyła się służba cywilna. To wnioski pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli.
Władze krajowe, regionalne i lokalne mogą włączyć się do wspólnych projektów z partnerami z Niemiec, Szwecji, Danii i Litwy. W kilku działaniach do pozyskania jest 27 mln euro.
Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel nie wystąpił o pozwolenie na budowę?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
Wszyscy byśmy chcieli, żeby ta wojna się skończyła. Tylko chcemy, żeby skończyła się sprawiedliwym pokojem. Z punktu widzenia Rzeszowa najważniejszy jest fakt utrzymania dalej bazy wojskowej NATO i obecności wojsk sojuszu w naszym regionie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Wydatki na oświatę pochłaniają coraz poważniejszą część budżetów samorządów. Finansowanie oświaty oraz powrót do odebranych kompetencji samorządowych to tematy do rozmów z rządem.
Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej i „Sprawiedliwa Rosja – Za Prawdę” niemal w całości nie zagłosowały za nowym budżetem, który zakłada 25-procentowy wzrost wydatków na wojnę Putina do poziomu rekordowego od czasów ZSRR. A wszystko to kosztem cięć wsparcia najuboższych Rosjan.
W Rankingu Samorządów 2024 zwyciężyły Dąbrowa Górnicza, Łeba i gmina Sulmierzyce. Czym się wyróżniły?
Władze krajowe, regionalne i lokalne mogą włączyć się do wspólnych projektów z partnerami z Niemiec, Szwecji, Danii i Litwy. W kilku działaniach do pozyskania jest 27 mln euro.
By osiągnąć 240 mld zł deficytu w tym roku, rząd będzie zapewne musiał sięgnąć po budżetowe sztuczki, wzorem poprzedników. Ale dzięki temu zmniejszyć się mają nieco napięcia w budżecie w 2025 r., czyli w roku wyborczym.
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
Sekretarz nie mógł skutecznie wprowadzić pod obrady rady miasta uchwały w sprawie ustalenia miesięcznego wynagrodzenia burmistrza.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas