Aktualizacja: 16.06.2021 10:17 Publikacja: 16.06.2021 00:01
Foto: AdobeStock
Z przykrością należy przyjąć tak profiskalne podejście, jakie zaprezentował NSA w niniejszej sprawie – uznając, iż gmina nie działa jako przedsiębiorca, dokonując odpłatnej dostawy usług wstępu na basen.
NSA uchylił poprawne moim zdaniem orzeczenie WSA w Opolu, który słusznie konstatował, że w tym konkretnym przypadku opisanym we wniosku o interpretację gmina przyjęła basen w całości jako przeznaczony do działalności gospodarczej na gruncie VAT. Ten charakter przejawiał się w biletowaniu wstępu na basen dla wszystkich mieszkańców z oczywistymi dla tego typu ośrodków preferencjami dla małych dzieci i seniorów. NSA poparł stanowisko fiskusa, iż gmina, zapewniając nieodpłatny wstęp na basen niektórym grupom mieszkańców, działała jako organ władzy i z tego też względu wystąpiły czynności niezwiązane z działalnością gospodarczą, jak i te związane, tj. biletowane. To czysta schizofrenia poglądowa. Należy wyraźnie rozdzielać sfery, w których gmina działa jako organ, np. wydawanie dowodów, jak i sfery, w których działa jako przedsiębiorca. Ustawodawca nie zdecydował się bowiem na wyłączenie jednostek samorządu terytorialnego z systemu VAT – traktując je przy zawieraniu czynności cywilnoprawnych jak przedsiębiorców. Skoro tak, to powinno to mieć swoją konsekwencję. Gdyby zamiast gminy była spółka komunalna, która miałaby już status pełnoprawnego przedsiębiorcy – wyrok brzmiałby zapewne inaczej – i śmiem twierdzić, że na korzyść tego podmiotu. Jest to bowiem oczywiste, że w działalności gospodarczej działania marketingowe – rabatowanie, zwolnienie z opłat, inne promocje – mają wspierać czynności opodatkowane. Dlaczego odmawia się tego gminie, szczególnie iż sprawa jest z wniosku o interpretację.
Ustawa o samorządzie gminnym zakazuje radnym prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Przewiduje też sankcje za złamanie tego zakazu.
Zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia powiatu nie można rozciągnąć na prowadzenie szkoły niepublicznej.
Długość okresów wykluczenia wskazuje art. 111 prawa zamówień publicznych. Kontrowersje budzi termin, od którego liczy się wykluczenie.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Spółka komunalna wykonująca zadania publiczne ma obowiązek udostępniania informacji publicznej jej dotyczącej, jak i związanej z podejmowaną przez nią działalnością, na wniosek albo w Biuletynie Informacji Publicznej.
13 stycznia w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o Radzie Fiskalnej - nowej instytucji o charakterze doradczym, opiniotwórczym i eksperckim. Polska jest jedynym krajem UE, który nie ma jeszcze takiego organu. Na pierwsze owoce prac Rady trzeba będzie jeszcze poczekać.
Działalność stowarzyszeń sędziowskich niestety pogłębia chaos w sądownictwie. Wyniki pracy sądów, zwłaszcza w sprawach karnych, będą stale się pogarszać, jeśli ktoś tego szaleństwa nie powstrzyma – mówi „Rzeczpospolitej” przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawelczyk-Woicka.
Wydatki Rosji na rozpętaną wojnę, które wzrosły czterokrotnie od czasu inwazji na Ukrainę i osiągnęły poziom rekordowy od czasów sowieckich, w rzeczywistości mogą być znacznie wyższe i sięgnąć 250 mld dol. Grozi to załamaniem nie tylko całej rosyjskiej gospodarki, ale i rosyjskiej bankowości, bo to banki, pod naciskiem Kremla, finansują tanimi kredytami niewydolną zbrojeniówkę.
Gminy oraz inne samorządy mogą tworzyć grupy VAT, co pozwala usprawnić rozliczenia podatkowe i osiągnąć korzyści finansowe. Choć zainteresowanie tą opcją jest umiarkowane, liczba takich grup systematycznie rośnie. Warto rozważyć takie rozwiązania.
Jednostki samorządu terytorialnego mogą udzielać różnych dotacji podmiotom spoza sektora finansów publicznych. Ta forma wsparcia, szczególnie w zakresie ochrony zabytków, podlega jednak szczególnym zasadom planowania i rozliczania w budżecie samorządu.
Członkowie zarządu spółek komunalnych działają w złożonym otoczeniu prawnym, na styku prawa handlowego i administracyjnego. By uniknąć odpowiedzialności, powinni szczególnie zadbać o udokumentowany proces decyzyjny, stały monitoring sytuacji finansowej oraz prawidłowe gospodarowanie mieniem komunalnym.
Wiele z zeszłorocznych rozwiązań, czy to dobrych, czy złych, wymusza na włodarzach podjęcie nowych wyzwań.
Rząd wygasza mrożenie cen energii dla samorządów. Rynkowe ceny spadają, co potwierdzają największe miasta w Polsce, które już teraz płacą mniej niż mrożona stawka. Są jednak jeszcze miasta, gdzie płaci się więcej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas