Reklama
Rozwiń

Postępowanie egzekucyjne w administracji - zasady sprzedaży zajętych ruchomości

W orzecznictwie przyjmuje się, że można zająć tylko te ruchomości, o których wiadomo, że istnieją, można dokonać ich oględzin, opisać ich stan i wskazać miejsce, w którym one się znajdują.

Aktualizacja: 05.05.2021 11:00 Publikacja: 05.05.2021 00:01

Postępowanie egzekucyjne w administracji - zasady sprzedaży zajętych ruchomości

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 97 § 1 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2020 r., poz. 1427, ze zm.; dalej: upea) do egzekucji z ruchomości zobowiązanego organ egzekucyjny przystępuje przez ich zajęcie. Zajęciu podlegają ruchomości zobowiązanego, znajdujące się zarówno w jego władaniu, jak i we władaniu innej osoby, jeżeli nie zostały wyłączone spod egzekucji lub od niej zwolnione (art. 97 § 2 upea). Egzekucję z ułamkowej części ruchomości stanowiącej współwłasność zobowiązanego prowadzi się w sposób przewidziany dla egzekucji z ruchomości, lecz sprzedaży podlega wyłącznie udział zobowiązanego we współwłasności (art. 97 § 4 upea). Organ egzekucyjny może sprzedać ruchomość, której współwłaścicielem jest zobowiązany, jeżeli pozostali współwłaściciele wyrażą zgodę na jej sprzedaż. W takiej sytuacji organ egzekucyjny przekazuje pozostałym współwłaścicielom środki pieniężne odpowiadające ich udziałom we współwłasności sprzedanej ruchomości (art. 97 § 4a upea).

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Czy w domu jednorodzinnym może być osiem mieszkań?
Administracja
Katarzyna Wójcik: Patodeweloperka kwitnie
Administracja
Czy towar i rzecz oznaczają to samo? Nie w podatkach
Administracja
Czy uczniowie mogą widzieć ogródek piwny ze szkoły?
Administracja
Opłata adiacencka – obowiązek gmin i koszt właścicieli
Administracja
Zaległości podatkowe nie mogą pozbawić dotacji