Reklama
Rozwiń

Opłaty za przystanki w gminie: kryteria równego traktowania muszą być jasne - wyrok WSA

W przypadku uchwały dotyczącej odpłatności za przystanki rada gminy jest zobowiązana do uprzedniej analizy wskazującej, że zastosowanie jednolitej stawki dla wszystkich przewoźników będzie uwzględniać niedyskryminujące zasady.

Aktualizacja: 21.04.2021 11:05 Publikacja: 21.04.2021 02:00

Opłaty za przystanki w gminie: kryteria równego traktowania muszą być jasne - wyrok WSA

Foto: Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski

Uchwały to istotny element lokalnego porządku prawnego. Jako akty prawa miejscowego mają charakter generalny i obejmują swoim zasięgiem wszystkich na obszarze swojego obowiązywania. Radni, który je przygotowują i uchwalają, muszą jednak pamiętać o określonych procedurach i literze prawa. W przeciwnym razie takie uchwały mogą być skutecznie podważane. Potwierdza to sprawa, którą 25 lutego 2021 r. przesądził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

Spór dotyczył uchwały, w której rada określiła przystanki komunikacyjne będące własnością lub w zarządzie gminy oraz zasady korzystania z nich przez przewoźników. Wątpliwości prokuratora wzbudziła jednak ustalona w niej stawka opłaty w wysokości 0,05 zł za jedno zatrzymanie środka transportu na przystanku komunikacyjnym.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Czy "era papierowa" w urzędach się kończy?
Administracja
EZD w administracji – jak prowadzić elektroniczną dokumentację?
Administracja
Jaka stawka VAT za udostępnianie boiska stadionu miejskiego?
Administracja
Zakup usługi analitycznej z zagranicy a podatek u źródła
Administracja
Czy za częstszy odbiór szkła i papieru gmina może żądać opłaty dodatkowej?