Trybunał Sprawiedliwości ma swój pogląd na zmiany w zamówieniu publicznym

Nawet jeżeli na gruncie prawa UE istotne zmiany umów w sprawie zamówienia mogą być uznane za niezgodne z dyrektywami, zgodnie m.in. z zasadą przejrzystości, kontrola takich zmian nie może naruszać ogólnych zasad prawa unijnego, w tym przede wszystkim zasady pewności prawa i uzasadnionych oczekiwań – wynika z jednego z rozstrzygnięć TSUE.

Aktualizacja: 16.12.2020 12:59 Publikacja: 16.12.2020 02:00

Trybunał Sprawiedliwości ma swój pogląd na zmiany w zamówieniu publicznym

Foto: AdobeStock

Zmiana umowy w sprawie zamówienia niechybnie przywodzi na myśl wyrok Trybunału Sprawiedliwości (Trybunał albo TSUE) w sprawie C-454/06 pressetext Nachrichtenagentur. Orzeczenie, w którym Trybunał wskazał, kiedy zmiana zamówienia publicznego w czasie jego trwania może być uznana za istotną, nie tylko weszło do kanonu europejskiego orzecznictwa w dziedzinie zamówień publicznych, ale stanowiło również punkt odniesienia dla prawodawcy unijnego w procesie uchwalania dyrektyw zamówieniowych. W tym kontekście warto spojrzeć na dwa stosunkowo niedawne wyroki Trybunału w sprawach dotyczących zmiany umowy. Po raz pierwszy TSUE miał bowiem okazję orzekać na gruncie nowych dyrektyw. Orzeczenia te mogą być przydatne przy interpretacji przepisów nowego prawa zamówień publicznego, które wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.

Pozostało 90% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Dotacje oświatowe. Na co wolno przeznaczyć, jak rozliczyć, jak wygląda kontrola RIO?
Administracja
Nadzór architektoniczno-budowlany. Jakie ma obowiązki i uprawnienia? Kiedy rozbiórka samowoli budowlanej?
Administracja
To władze związku zawodowego muszą dbać o aktualność adresu?
Administracja
Jak utrzymać dobrą kondycję finansową gminy?
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Administracja
Czy wartość kursu językowego dla pracownika może być zwolniona z PIT?