Odprawa emerytalna w wojsku: na jakich zasadach wlicza się okresy zatrudnienia?

Publikacja: 14.10.2019 16:15

- Do okresu pracy warunkującego wysokość odprawy emerytalnej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do niego. Jakie to są przepisy w przypadku emeryta wojskowego?

Leszek Jaworski: Pierwszym takim przepisem jest art. 121 ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (uswżz), zgodnie z którym „okres pełnienia zawodowej służby wojskowej wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia w zakresie wszystkich uprawnień związanych z tym zatrudnieniem. Były żołnierz zawodowy, który podjął pracę w roku kalendarzowym, w którym nastąpiło jego zwolnienie z zawodowej służby wojskowej, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w następnym roku kalendarzowym.". Drugim przepisem jest art. 301 kodeksu pracy Według jego treści szczególne uprawnienia związane ze stosunkiem pracy osób powołanych do czynnej służby wojskowej i zwolnionych z tej służby normują przepisy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (§ 1). Okres czynnej służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia w zakresie i na zasadach przewidzianych w przepisach, o których mowa w § 1 (§ 2).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Jakie zmiany w szkoleniu urzędników?
Administracja
Egzamin na urzędnika mianowanego. Jakie zmiany w 2025 roku?
Administracja
Pożyczka dla szpitala a VAT
Administracja
Kto ustala skład społecznej komisji mieszkaniowej - orzeczenie WSA
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Administracja
Dlaczego warto zainteresować się partnerstwem publiczno-prywatnym?