Aktualizacja: 16.09.2019 15:08 Publikacja: 16.09.2019 16:00
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
- Radni mają wątpliwość czy posiadają kompetencje do rozpatrzenia skargi na kierownika gminnego ośrodka pomocy społecznej, któremu zarzucono niewłaściwą (opóźnioną) obsługę przy funduszu alimentacyjnym. Projekt uchwały rady zakłada przekazanie skargi do wojewody. Czy będzie to właściwe rozwiązanie? Jako podstawę prawną radni chcą wskazać kodeks postępowania administracyjnego, art. 18 ust. 1 ustawy samorządowej i tzw. ustawę o alimentach.
Wyznacznikiem działania organów władzy publicznej jest przede wszystkim norma art. 7 Konstytucji RP, z której wynika, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Od tej fundamentalnej zasady należy rozpocząć analizę dopuszczalności określonych rozwiązań prawnych, w szczególności na płaszczyźnie działania organów gminy. Zasada ta jest często podkreślana w orzecznictwie sądowoadministracyjnym (również w najnowszym), co sprowadza się do stanowiska, że organy władzy publicznej mogą czynić tylko to, na co prawo wyraźnie im zezwala lub co wyraźnie nakazuje (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 9 kwietnia 2019 r., sygn. akt I SA/Bd 142/19, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 19 marca 2019 r. (sygn. akt i SA/Łd 736/18 i inne).
Kiedy spółka komunalna musi płacić VAT? Czy jej aktywność może podlegać wyłączeniu z opodatkowania jako działaln...
Na niekorzyść podatnika nie może działać brak odpowiedniej wymiany informacji między różnymi komórkami o dobrowo...
Gmina nie może przekazywać straży pożarnej środków na dowolne cele, w tym na nagrody pieniężne dla wyróżniającyc...
W trwającym procesie decyzyjnym dotyczącym ustalenia poziomu potrzeby wsparcia organ ma obowiązek uwzględnienia...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Na wniosek - jeśli świadczeniobiorca wybierze korzystniejsze świadczenie pielęgnacyjne, gdy okaże się, że prawo...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas