Reklama

Sądy do spraw własności intelektualnej w 2020 roku

Przedsiębiorstwa w coraz większym stopniu inwestują w aktywa niematerialne. Dziś o wartości firmy świadczą nie tylko jej zasoby materialne, ale również, a nawet przede wszystkim te, które oparte są na czynnikach niematerialnych, m.in. prawie do znaków towarowych, domen internetowych, know-how.

Aktualizacja: 24.11.2019 08:20 Publikacja: 24.11.2019 00:01

Sądy do spraw własności intelektualnej w 2020 roku

Foto: Adobe Stock

Rządowy projekt ustawy wprowadzający zmiany w postępowaniu w sprawach dotyczących własności intelektualnej (projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw z dnia 21 marca 2019 r.) skierowany został 30 października 2019 r. do Sejmu. Przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2020 roku.

W związku z coraz większą liczbą spraw dotyczących m.in. praw własności przemysłowej zaistniała potrzeba wprowadzenia do polskiego wymiaru sprawiedliwości wyspecjalizowanych sądów oraz stworzenia odpowiednich warunków do kształtowania się wyspecjalizowanej kadry w zakresie własności intelektualnej. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw z 21 marca 2019 r. (dalej: „projekt ustawy") ma na celu m.in. stworzenie wyspecjalizowanych sądów do spraw własności intelektualnej oraz wyspecjalizowanej kadry sądowniczej. Utworzone jednostki organizacyjne będą zajmowały się sprawami z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych, własności przemysłowej oraz powiązanych z nimi sprawami dotyczącymi nieuczciwej konkurencji, a także szczególnymi sprawami o ochronę dóbr osobistych.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Biznes
Teresa Siudem: System ostrzegania dla spółek akcyjnych
Reklama
Biznes
Compliance w spółce akcyjnej – dlaczego zarząd powinien go wdrożyć?
Biznes
Czy do wykonania zadań publicznych zawsze niezbędne jest udzielenie zamówienia?
Biznes
Jak ustalić cenę sprzedaży w transakcji M&A?
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Biznes
Konsola do gier w kosztach firmy? To możliwe
Reklama
Reklama
Reklama