Dane osobowe: sankcje administracyjne za monitoring budynków

Nadzór wideo jest zgodny z prawem, jeśli jest konieczny do osiągnięcia celu wynikającego z prawnie uzasadnionego interesu realizowanego przez administratora danych lub osobę trzecią. Uzasadniony interes musi istnieć w rzeczywistości, nie może być fikcyjny lub spekulatywny.

Aktualizacja: 11.04.2021 08:40 Publikacja: 11.04.2021 00:01

Dane osobowe: sankcje administracyjne za monitoring budynków

Foto: Adobe Stock

Stosowanie kamer i monitorowanie terenu wewnątrz oraz wokół budynku jest powszechną praktyką. Właściciele lub zarządcy budynków lub terenów przywykli do stosowania środków optycznych lub audiowizualnych w celu ochrony mienia lub ochrony życia i zdrowia osób. Monitoring nie zawsze jednak jest stosowany w zgodzie z przepisami prawa. W szczególności zaniechanie realizacji obowiązków wynikających z RODO może skutkować dotkliwymi następstwami w postaci kary administracyjnej nałożonej przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (w skrócie: „PUODO"). Wysokość kar zależy od rodzaju przewinienia i może wynieść w najgorszych przypadkach do 10 mln euro, a nawet do 2 proc. całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku obrotowego przedsiębiorcy, przy czym zastosowanie ma kwota wyższa (art. 83 RODO).

Pozostało 94% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Teresa Siudem: Kaganiec prawny na cyfrowy świat. Nowe obowiązki dla przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Firmy same narażają się na cyberataki
Biznes
Poradnik: jak wspólnik może rozstać się ze spółką osobową?
Biznes
Jak skutecznie przeprowadzić rodzinną sukcesję firmy?
Biznes
Produkty cyfrowe będą bezpieczne – nowe obowiązki dla firm
Materiał Promocyjny
Grupa Volkswagen nie zwalnia. 30 nowości to dopiero początek.
Biznes
Polski Fundusz Rozwoju pozywa o zwrot subwencji z Tarcz Finansowych