Dane osobowe: sankcje administracyjne za monitoring budynków

Nadzór wideo jest zgodny z prawem, jeśli jest konieczny do osiągnięcia celu wynikającego z prawnie uzasadnionego interesu realizowanego przez administratora danych lub osobę trzecią. Uzasadniony interes musi istnieć w rzeczywistości, nie może być fikcyjny lub spekulatywny.

Aktualizacja: 11.04.2021 08:40 Publikacja: 11.04.2021 00:01

Dane osobowe: sankcje administracyjne za monitoring budynków

Foto: Adobe Stock

Stosowanie kamer i monitorowanie terenu wewnątrz oraz wokół budynku jest powszechną praktyką. Właściciele lub zarządcy budynków lub terenów przywykli do stosowania środków optycznych lub audiowizualnych w celu ochrony mienia lub ochrony życia i zdrowia osób. Monitoring nie zawsze jednak jest stosowany w zgodzie z przepisami prawa. W szczególności zaniechanie realizacji obowiązków wynikających z RODO może skutkować dotkliwymi następstwami w postaci kary administracyjnej nałożonej przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (w skrócie: „PUODO"). Wysokość kar zależy od rodzaju przewinienia i może wynieść w najgorszych przypadkach do 10 mln euro, a nawet do 2 proc. całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku obrotowego przedsiębiorcy, przy czym zastosowanie ma kwota wyższa (art. 83 RODO).

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm