Zgłaszanie nieprawidłowości: obciążenie czy szansa dla firm?

Centralnym organem, do którego adresowane będą zgłoszenia w kanale zewnętrznym ma być Rzecznik Praw Obywatelskich, a w zakresie naruszeń zasad konkurencji i ochrony konsumentów zgłoszenia przyjmować będzie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nieskuteczność wewnętrznych kanałów do zgłaszania nieprawidłowości może nieść duże ryzyko operacyjne i wizerunkowe dla organizacji.

Publikacja: 28.10.2021 14:10

Zgłaszanie nieprawidłowości: obciążenie czy szansa dla firm?

Foto: Adobe Stock

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (Projekt) mający implementować Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dyrektywa). Lektura proponowanych rozwiązań przekonuje, iż wdrożenie odpowiedniego wewnętrznego kanału do zgłaszania nieprawidłowości będzie opłacalne dla zobowiązanych do tego podmiotów z co najmniej dwóch powodów:

Pozostało 96% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Biznes
Europejski Niebieski Ład – nowe wyzwania dla firm