Szczególne interesy prawne. Wyjątkowe środki egzekwowania ich ochrony

Polska regulacja o postępowaniu w sprawach własności intelektualnej przekroczyła unijny zakres przedmiotowy pojęcia praw własności intelektualnej, wychodząc poza dodatkowo i fakultatywnie dopuszczone granice przez unijnego prawodawcę. Czy wobec naruszeń praw, przekraczających ten zakres, będzie można podjąć środki ich egzekwowania?

Publikacja: 16.12.2021 13:01

Szczególne interesy prawne. Wyjątkowe środki egzekwowania ich ochrony

Foto: Adobe Stock

Minął rok od wprowadzenia do Kodeksu postępowania cywilnego odrębnego postępowania cywilnego dotyczącego spraw własności intelektualnej (art. 47989 – art. 479129 KPC), a ono wciąż nasuwa interesujące kwestie do rozważenia, w tym o istotnym znaczeniu praktycznym. Regulacja ta ma przede wszystkim implementować do naszego systemu prawa dyrektywę unijną 2004/48/WE z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej. Pierwsza implementacja miała miejsce w 2007 r., a jej ponowienie jest czymś naturalnym, gdyż rzadko się zdarza, że tak nowe dla określonego systemu prawnego rozwiązania, już od pierwszej regulacji zawierają doskonałe rozwiązania. Zresztą wszelkie instytucje prawne tak silnie powiązane ze społeczeństwem, gospodarką, kształtują się pod wpływem upływu potrzebnego na to czasu. Zapewne podobnie będzie również w przyszłości z obecnie obowiązującymi art. 47989 – art. 479129 KPC, które po pewnym czasie również będą wymagały nowelizacji. Dobrze będzie jeżeli wcześniej obrosną one w doświadczenie praktyczne, w tym w szczególności orzecznicze oraz wypowiedzi doktryny.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia