Aktualizacja: 12.01.2021 08:55 Publikacja: 12.01.2021 16:15
Foto: Adobe Stock
- Spółka (podatnik VAT czynny) dokonuje m.in. tzw. sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju. Przedmiotem sprzedaży nie są wyroby akcyzowe, nowe środki transportu, ani towary wymagające montażu lub instalacji. Nie dokonuje także dostaw opodatkowanych w formie marży. Sprzedaż dokonywana jest na rzecz klientów indywidualnych z Niemiec. Obecnie spółka rozlicza podatek VAT od tej sprzedaży w Polsce. 20 listopada 2020 r. spółka złożyła do urzędu skarbowego zawiadomienie, że wybrała tzw. opcję opodatkowania na terytorium kraju (VAT-21) od 1 stycznia 2021 r. W związku z tym spółka zamierza zarejestrować się do celów podatku VAT w Niemczech (wartość dostaw z roku poprzedniego nie przekroczyła limitu określonego dla Niemiec, od którego opodatkowanie tych dostaw w Niemczech jest obligatoryjne). Czy od 1 stycznia 2021 r. sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju opodatkowana w Niemczech powinna być wykazywana w JPK_V7M w sytuacji gdy podatnik wybrał opcję opodatkowania jej w kraju przeznaczenia? – pyta czytelnik.
Inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania, które mogłyby przynieść im wyższe stopy zwrotu. Część z nich wybiera kryptowaluty, które są inwestycjami wyższego ryzyka.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Komisja Europejska ogłosiła nowe działania dotyczące handlu elektronicznego W Unii Europejskiej, podkreślając że zamiast tworzyć nowe przepisy, skupi się na skuteczniejszym egzekwowaniu i wdrażaniu istniejących.
W związku z zakończeniem prac nad unijną reformą prawa wzorów przemysłowych, w dniu 8 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia 2024/2822 oraz dyrektywy 2024/2823.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Nowelizacja ustawy OZE zawiera szereg rozwiązań, których celem jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego sektorze OZE, w tym dotyczących instalacji fotowoltaicznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Od rozpętanej przez Putina wojny Rosja, drugi po USA światowy eksporter broni, traci coraz szybciej rynek. Eksport zmniejszył się o połowę, a udział w globalnym zbrojeniowym torcie spadł do 7,8 procent. Hegemonem rynku są Amerykanie. Koncerny z USA zaspokajają 43 proc. światowego popytu na broń, głównie dzięki zamówieniom z Europy. Utrata tego rynku w wyniku działań Donalda Trumpa byłaby dla amerykańskiej zbrojeniówki katastrofalna w skutkach.
Żadna z amerykańskich marek samochodowych, ale niemiecki producent samochodów klasy premium BMW jest największym eksporterem samochodów w USA. I tak jest już od ponad dekady.
Krótki czas pozostający na wdrożenie JPK_CIT, mnogość narzędzi do raportowania na rynku i brak wykształconej praktyki rynkowej powoduje, że podatnicy szukają kompromisu zarówno w spełnieniu wymagań, jak i w wyborze właściwego narzędzia do raportowania.
Wojna rozpętana przez Kreml obnażyła wszystkie słabości gospodarki Rosji. Podczas gdy Putin twierdzi, że Rosja nie jest już krajem uzależnionym od surowców, eksport towarów pozasurowcowych jest najniższy od 2018 roku. Dwie trzeci rosyjskiego eksportu wciąż stanowią surowce i paliwa.
PKB Polski urósł w czwartym kwartale 2024 r. realnie o 3,2 proc. r./r. – potwierdził w czwartek GUS. Polska gospodarka po słabszym trzecim kwartale powróciła na ścieżkę szybkiego wzrostu i ma nią podążać dalej.
Rośnie zainteresowanie lokalnych producentów żywności europejskimi krajami na południe od Polski.
Eksport wieprzowiny znad Wisły do Chin jest obecnie niemożliwy, podobnie jak drobiu i wołowiny. Mimo ponad dekady starań o uczynienie Państwa Środka stałym rynkiem eksportowym dla polskich firm, działania te nie przyniosły trwałych rezultatów.
Kreml przygotowuje całkowity zakaz eksportu benzyny z Rosji po serii celnych ukraińskich uderzeń w największe rosyjskie rafinerie. Zakłady wstrzymały produkcję. W Rosji brakuje około 10 proc. mocy przerobowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas