Zmiany w rekompensatach dla sektorów i podsektorów energochłonnych

W ramach systemu rekompensat wielu odbiorców energochłonnych ma możliwość skorzystania z corocznego, liczonego w milionach złotych, wsparcia stanowiącego zwrot części poniesionych przez nich kosztów pośrednich uprawnień do emisji. W tym roku wnioski o przyznanie rekompensat można składać do 30 kwietnia.

Publikacja: 14.04.2022 22:21

Zmiany w rekompensatach dla sektorów i podsektorów energochłonnych

Foto: Adobe Stock

Rekompensaty mają ograniczyć ryzyko ucieczki emisji, czyli sytuacji, w której ze względu na koszty związane z polityką klimatyczną przedsiębiorstwa przeniosą swoją produkcję poza Unię Europejską.

5 marca 2022 r. weszła w życie, przyjęta przez Parlament jednogłośnie, nowelizacja ustawy o rekompensatach dla sektorów i podsektorów energochłonnych z 9 lutego 2022 r. Choć mechanizm funkcjonuje począwszy od wypłat za 2019 r., nowelizacja wynikała z konieczności transponowania do prawa krajowego rozwiązań zawartych w unijnych Wytycznych w sprawie niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych po 2021 r. (Wytyczne ETS).

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Które dziecko ma smykałkę do biznesu
Biznes
Sukcesja. Jak przygotować następcę do roli lidera?
Biznes
CBAM: projekt zmian mechanizmu dostosowywania cen na granicach
Biznes
Podatek od wyjścia – co trzeba wiedzieć przed relokacją biznesu?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biznes
Partnerstwo w projektach unijnych – prawo, praktyka, orzecznictwo