Reklama
Rozwiń

Finansowanie społecznościowe – jak unijna dyrektywa zmienia rynek

Ostatnie regulacje dot. crowdfundingu oznaczają nie tylko szersze możliwości dla biznesu oraz inwestycji na poziomie unijnym, ale również szereg nowych obowiązków i zwiększone koszty – to wszystko w pakiecie z wysokimi karami, zastrzeżonymi na okoliczność niezgodności z wprowadzonymi wymogami.

Publikacja: 21.04.2022 19:44

Finansowanie społecznościowe – jak unijna dyrektywa zmienia rynek

Foto: Adobe Stock

Proces poszerzającej się jurydyzacji życia społecznego nie mógł ominąć także zjawiska crowdfundingu. Nowym aktom prawnym w tym zakresie powinni się przyjrzeć nie tylko uczestnicy prężnie rozwijającego się rynku FinTech (technologii dla sektora finansowego), ale również wszystkie podmioty szukające dofinansowania, takie jak na przykład startupy.

Finansowanie społecznościowe to dynamicznie rozwijająca się forma alternatywnego pozyskiwania finansowania, w ramach której internetowe platformy crowdfundingowe ułatwiają kojarzenie inwestorów (którym może zostać praktycznie każdy) z przedsięwzięciami poszukującymi zastrzyku gotówki. Dotychczasowy brak uregulowania sektora crowdfundingu w Polsce sprawiał, że świadczenie usług w tym zakresie oraz uzyskiwanie wsparcia finansowego rzeczywiście mogło być bardzo proste. Jednak globalna wizja inwestorów oraz dostawców usług finansowania społecznościowego często nie mogła przebić się przez rozdrobniony krajobraz regulacyjny europejskich państw, do których kierowali swój biznes. Wszystko to przez brak jednolitego prawa na poziomie wspólnotowym.\

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Biznes
Teresa Siudem: Członek zarządu nie odchodzi bez pożegnania
Biznes
Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu?
Biznes
Środki z Krajowego Planu Odbudowy a obowiązki zamówieniowe beneficjentów
Biznes
Bezpieczne relacje, silna firma – rola umów w biznesie rodzinnym
Biznes
Sprzedaż udziałów lub akcji. Jak zawrzeć bezpieczną i korzystną transakcję?