Najtańsza energia to ta zaoszczędzona

Przewidziane w Krajowym Planie Odbudowy środki nie wystarczą na kompleksową modernizację energetyczną wszystkich budynków, ale mogą mieć zasadnicze znaczenie w wypracowaniu schematów działań i zapoczątkować drogę w kierunku polepszenia komfortu życia.

Publikacja: 09.06.2022 19:38

Najtańsza energia to ta zaoszczędzona

Foto: Adobe Stock

Z ponad rocznym opóźnieniem wkracza Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Niestety, szum medialny skoncentrowany jest przede wszystkim na pieniądzach. Plan początkowo miał zwalczać skutki pandemii COVID, ale wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny stawia nas całkowicie w innej rzeczywistości. Obecny czas wymusi przyśpieszenie transformacji energetycznej poprzez redukcję zapotrzebowania na energię, zwiększenie roli OZE, a w konsekwencji zmniejszenie ryzyka ubóstwa energetycznego. Właśnie szczególnie w budynkach bez odpowiedniej izolacji i instalacji duża część pieniędzy wydanych na ogrzewanie idzie mówiąc kolokwialnie z dymem, co przy obecnych cenach paliw staje się bardzo dotkliwe i również niestety szkodliwe dla środowiska i klimatu. W Polsce 70 proc. budynków (4,6 mln) publicznych i mieszkalnych jest nieefektywnych energetycznie, a 16 proc. budynków (ok. 1 mln) ma bardzo zły standard energetyczny. Przy takim zasobie mieszkaniowym ogromne pieniądze się po prostu marnują.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia