Aktualizacja: 12.09.2024 21:42 Publikacja: 14.07.2022 20:12
Foto: Adobe Stock
Rzeczywistość gry komputerowej niejednokrotnie odzwierciedla świat realny. Tymczasem w przestrzeni, w której się poruszamy, można odnaleźć liczne znaki towarowe – przykładowo we wszelkiego typu reklamach, czy też przede wszystkim na konkretnych produktach. Dlatego producent gry komputerowej może być zainteresowany jej „urealnieniem” poprzez zamieszczenie w niej oznaczeń, z którymi stykamy się w rzeczywistości. To przybliżenie gry do świata rzeczywistego może polegać na umieszczeniu znaków towarowych na przedmiotach, którymi posługują się postacie gry – np. oznaczenia producenta broni, czy urządzeń elektronicznych. Na tym gruncie może pojawić się pytanie o dopuszczalność i granice wykorzystania znaku towarowego w grze komputerowej.
Zwolnienie od podatku dochodów (przychodów) alternatywnych spółek inwestycyjnych uzyskanych ze zbycia udziałów (akcji) zależy przede wszystkim od operacji przeprowadzanych na tych udziałach i historii transakcyjnej np. spółek zależnych.
Krajowa Izba Odwoławcza dopuszcza odrzucenie oferty wykonawcy, który wprowadził zamawiającego w błąd, uznając takie działanie za czyn nieuczciwej konkurencji. Jest jednak ryzyko, że taka kwalifikacja jest obejściem przepisów UE o fakultatywnych przesłankach wykluczenia.
Pierwsza połowa roku już dawno za nami. Czas na przygotowanie i zaplanowanie zadań dotyczących obowiązków związanych z zakończeniem roku. Mowa tu chociażby o rocznej korekcie VAT.
Świat podlega dzisiaj tak dynamicznym zmianom, że wartość danych oraz informacji spada bardzo szybko, a wygrywają ci, którzy potrafią skorzystać z nich niemalże w czasie rzeczywistym.
W postępowaniach upadłościowych liczących ponad siedmiu wierzycieli rada wierzycieli składa się z pięciu członków i dwóch zastępców. W granicach wyznaczonych przez przepisy możliwe są tu pewne modyfikacje, jeśli nie odbierają radzie zdolności do działania.
Wykonanie wadliwej uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej może prowadzić do nieodwracalnych skutków prawnych i faktycznych. Antidotum stanowi wstrzymanie jej wykonania.
Jak częstym problemem jest mobbing? Kogo najczęściej dotyczy i jak można z nim walczyć? Rozmawialiśmy o tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Artur Skiba, prezes firmy Antal.
Marihuana potraktowana ostrzej, auta doświadczalne łagodniej. Te i inne zmiany w VAT i akcyzie mają nastąpić z początkiem 2025 r. Do konsultacji trafił projekt noweli.
Już 20 września 2024 r. wejdzie większość zmian w prawie autorskim, wynikających z implementacji dyrektywy DSM. Jakie obowiązki będą mieć pośrednicy usług internetowych, a jakie prawa twórcy utworów?
Zmiany w projekcie rozporządzenia UE w sprawie patentów niezbędnych do spełnienia normy 2017/1001 przewidują konkretny zestaw rozwiązań chroniących interesy małych i średnich przedsiębiorstw. Celowość wprowadzenia regulacji w takim kształcie pozostaje jednak wątpliwa.
Świat podlega dzisiaj tak dynamicznym zmianom, że wartość danych oraz informacji spada bardzo szybko, a wygrywają ci, którzy potrafią skorzystać z nich niemalże w czasie rzeczywistym.
W postępowaniach upadłościowych liczących ponad siedmiu wierzycieli rada wierzycieli składa się z pięciu członków i dwóch zastępców. W granicach wyznaczonych przez przepisy możliwe są tu pewne modyfikacje, jeśli nie odbierają radzie zdolności do działania.
Wykonanie wadliwej uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej może prowadzić do nieodwracalnych skutków prawnych i faktycznych. Antidotum stanowi wstrzymanie jej wykonania.
Wsłuchujemy się w głosy i propozycje uczestników rynku. Nie ma wśród nich postulatów radykalnych zmian – mówi „Rz” Agnieszka Olszewska, nowa prezes UZP.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W Charkowie dzieci w wieku przedszkolnym rozpoczynają zajęcia w placówkach organizowanych w metrze.
Dziś Radiohead to dla wielu zespół kultowy. Jednak już od prawie ośmiu lat grupa pozostaje nieaktywna, a jej członkowie skupiają się na własnych projektach. Czy potajemne próby, o których wspomniał ostatnio basista grupy dają nadzieję na kolejny głośny muzyczny powrót?
Rozgromieni w 1683 r. przez Jana III Sobieskiego Osmanowie zachowali respekt dla ginącej Rzeczypospolitej, nie uznając zaborów Polski. Przez całe dziesięciolecia, kiedy państwa polskiego już nie było, do rytuału dworu sułtańskiego należało zapytanie podczas ceremonii państwowych: „Czy poseł Lechistanu już przybył?”.
Film „Niepewność. Zakochany Mickiewicz”, który wchodzi na ekrany, wpisuje się w burzliwą dyskusję o kanonie szkolnych lektur, ale jako dowód, że nadal nie umiemy przekonać młodzieży do wielkiej literatury.
U progu wyborów w USA sekretarz stanu Antony Blinken daje do zrozumienia w Warszawie, że Stany Zjednoczone pozwolą Ukraińcom na niszczenie celów w głębi Rosji z użyciem zachodniej broni.
Platforma widokowa nas słynną plażą Navagio na wyspie Zakinos zostanie odnowiona i przebudowana. Celem jest poprawienie jej wyglądu i bezpieczeństwa.
Według szacunków lekarzy w Polsce mamy ok. 100 tysięcy przypadków sepsy rocznie. Co trzeci pacjent przyjmowany na oddział intensywnej terapii miał sepsę.
Po kontroli szpitali psychiatrycznych Najwyższa Izba Kontroli apeluje do ministra zdrowia o zmiany w przepisach i monitoring w salach szpitalnych
– Zainicjowanie postępowania przez sejmową Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej przeciw prezesowi NBP jest niedopuszczalne i należy potraktować je jako złamanie zasady niezależności banku centralnego – ocenił Adam Glapiński. W czwartek komisja m.in. przyjęła uchwałę przewidującą przesłuchanie listy świadków.
Siedmiu sędziów Sądu Najwyższego wytycza granicę stosowania metody kosztorysowej przy likwidacji szkód powypadkowych.
Ministerstwo Kultury wysłało do kilku organizacji pisma z prośbą o opinię na temat odwołania z pełnionej funkcji dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Polskę czekają intensywne opady deszczu zwłaszcza w województwach opolskim, dolnośląskim czy wielkopolskim oraz w centrum kraju - przestrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zarząd Grupy Tauronu skierował do prokuratury trzy zawiadomienia o możliwych nieprawidłowościach na łączną sumę ponad 13 mln zł. Dotyczą one obszarów takich jak sponsoring i działania CSR, darowizny oraz zarządzanie majątkiem sieciowym. Łącznie przeprowadzono 16 audytów.
Realizowanie celów partyjnych, podwójne etaty, brak nadzoru właścicielskiego nad fundacjami – to głównie zarzuty stawiane byłym władzom BGK w tzw. bilansie otwarcia.
W ramach misji Polaris Dawn czterech astronautów zapuściło się dalej od Ziemi niż jakikolwiek człowiek od czasów misji Apollo. Dwóch z nich wykonało pierwszy w historii „prywatny spacer kosmiczny”.
Kathy Bates żegna się z zawodem aktorki. Nie jest to jednak pożegnanie z hukiem, ale przemyślany moment refleksji. Choć Bates zdobyła Oscara i Emmy, dzisiaj skupia się na rozważaniach o przemijaniu i pragnieniu bycia widzianą — nie tylko na ekranie, ale także jako człowiek.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W budynku przy ul. Niedziałkowskiego niedaleko Starego Miasta w Poznaniu Bouygues Immobilier zaoferuje niemal 60 mieszkań.
Sieć Żabka ostrzegła klientów, że w jednej z lemoniad dostępnych w ostatnich miesiącach w jej sklepach mogą znajdować się kawałki szkła. Napoje zostały już wycofane, a klienci, którzy je zakupili, proszeni są o niespożywanie i wyrzucenie bądź zwrócenie do sklepu produktu.
Antony Blinken to jeden z najbardziej wytrawnych dyplomatów USA. W jego ustach każde słowo się liczy, w szczególności gdy mówi o wojnie z mocarstwem atomowym, jakim jest Rosja. Dlatego definicja zwycięstwa Ukrainy, do jakiej dwukrotnie wracał w Warszawie, z pewnością jest wynikiem głębokiej ewolucji strategii Ameryki.
Tauron ogłosił, że rozwiązuje umowę sponsoringową z Polskim Komitetem Olimpijskim (PKOl), co rodzi pytanie, czy organizacji kierowanej przez Radosława Piesiewicza grozi śmierć głodowa.
Dlaczego zatrzymanie Ryszarda Czarneckiego stało się tak dużym politycznie wydarzeniem? – Coraz więcej pojawiało się informacji na jego temat – mówił w podcaście „Rzecz w tym” Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz i publicysta „Rzeczpospolitej”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas