Aktualizacja: 24.11.2024 20:14 Publikacja: 22.09.2022 22:20
Foto: Adobe Stock
Przedmiotem sporu była kwota ponad 216 tys. zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, której domagał się powód, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Y. Uzasadniając żądanie wskazano, że istnieje wyrok przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością X, w której pozwany sprawował funkcję prezesa. Na mocy uzyskanego wyroku zasądzono na rzecz spółki Y kwotę 186 tys. zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie, jednak egzekucja przeciwko spółce X okazała się bezskuteczna, a postępowanie egzekucyjne wobec X zostało umorzone. W rezultacie powód domagał się na podstawie art. 299 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) zasądzenia od byłego prezesa spółki X kwoty wynikającej z posiadanego wyroku, a także kosztów poniesionych w postępowaniu egzekucyjnym. Pozwany będąc prezesem zarządu dłużnej spółki w dacie powstania zobowiązań, jak i w momencie ich wymagalności, nie wystąpił o ogłoszenie upadłości, ani o otwarcie postępowania układowego. Broniąc się argumentował złożeniem oświadczenia o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu oraz sprzedażą udziału w spółce. Wywodził, że egzekucja była prowadzona z naruszeniem prawa, gdyż nie objęła całości majątku spółki i została bezpodstawnie umorzona, wobec czego nie można ją uznać za bezskuteczną a nadto, że powód nie udowodnił winy prezesa oraz wysokości doznanej szkody, jaką rzekomo poniosła w wyniku nieuregulowania zobowiązań przez spółkę X.
Brak zapłaty od wykonawcy może oznaczać koniec małej firmy. Istnieją narzędzia prawne, które chronią podwykonawców, ale trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać.
Podwykonawca wykonał swoją umowę w całości, ale wykonawca nie zapłacił mu wynagrodzenia za wykonane roboty. Po rozliczeniu umowy z inwestorem ogłosił upadłość. Podwykonawca wystąpił więc z roszczeniem przeciwko inwestorowi. Jakie rozstrzygnięcie wydał sąd?
Ochrona majątku bywa często motywowana potrzebą oddzielenia ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością od wpływu tego ryzyka na majątek prywatny, będący często dorobkiem życia. Im większa skala działalności, tym większe ryzyko powstania sporów sądowych, które mogą prowadzić do egzekucji roszczeń lub upadłości przedsiębiorcy.
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dyrektywa ws. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CS3D) nakłada obowiązki, które wymagają od wskazanych przedsiębiorstw przeprowadzenia kompleksowej analizy swoich globalnych łańcuchów dostaw.
Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta Andrzeja Dudy na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie sędziego SN, który nie chce orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Nakaz aresztowania premiera Izraela to polityczny test dla Zachodu. Czy można podważać decyzje międzynarodowego sądu, gdy za wzór także dla innych stawia się przestrzeganie prawa?
Wykładnia przepisów zastosowana przez Adama Bodnara, która w praktyce uniemożliwia pełnienie funkcji prokuratora krajowego przez Dariusza Barskiego, jest niezgodna z ustawą zasadniczą - tak orzekł TK.
Rzeczywista naprawa praworządności w Polsce, a także gwarancja przestrzegania praw człowieka wymaga wykonania wyroku pilotażowego ETPCz w sprawie Lecha Wałęsy - wskazuje prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati w piśmie do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas