Aktualizacja: 03.04.2025 15:50 Publikacja: 22.09.2022 22:20
Foto: Adobe Stock
Przedmiotem sporu była kwota ponad 216 tys. zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, której domagał się powód, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Y. Uzasadniając żądanie wskazano, że istnieje wyrok przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością X, w której pozwany sprawował funkcję prezesa. Na mocy uzyskanego wyroku zasądzono na rzecz spółki Y kwotę 186 tys. zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie, jednak egzekucja przeciwko spółce X okazała się bezskuteczna, a postępowanie egzekucyjne wobec X zostało umorzone. W rezultacie powód domagał się na podstawie art. 299 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) zasądzenia od byłego prezesa spółki X kwoty wynikającej z posiadanego wyroku, a także kosztów poniesionych w postępowaniu egzekucyjnym. Pozwany będąc prezesem zarządu dłużnej spółki w dacie powstania zobowiązań, jak i w momencie ich wymagalności, nie wystąpił o ogłoszenie upadłości, ani o otwarcie postępowania układowego. Broniąc się argumentował złożeniem oświadczenia o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu oraz sprzedażą udziału w spółce. Wywodził, że egzekucja była prowadzona z naruszeniem prawa, gdyż nie objęła całości majątku spółki i została bezpodstawnie umorzona, wobec czego nie można ją uznać za bezskuteczną a nadto, że powód nie udowodnił winy prezesa oraz wysokości doznanej szkody, jaką rzekomo poniosła w wyniku nieuregulowania zobowiązań przez spółkę X.
Chronione będą nie tylko nazwy pochodzenia czy oznaczenia geograficzne, serów, win, napojów spirytusowych. Już z...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Umorzenie udziałów może służyć jako alternatywna forma wypłaty zysków zamiast dywidendy albo narzędzie do stabil...
Parlament Europejski, mimo że formalnie nie posiada inicjatywy ustawodawczej, odgrywa coraz większą rolę w kszta...
Rozporządzenie PE i Rady dot. ochrony oznaczeń geograficznych ustanawia ochronę produktów rzemieślniczych i prze...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Jednym z największych ryzyk transakcji M&A jest niemożność zamknięcia transakcji, a w praktyce niepodpisanie fin...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas