Ochrona sektorów kluczowych przed atakami cyberprzestępców

Firmy, które do tej pory nie miały prawnych obowiązków w zakresie cyberbezpieczeństwa, będą musiały zadbać o jego odpowiedni poziom. Za niedopełnienie tych obowiązków będą groziły dotkliwe kary.

Publikacja: 20.12.2022 02:00

Ochrona sektorów kluczowych przed atakami cyberprzestępców

Foto: Adobe Stock

W ostatnim czasie, w obliczu wojny w Ukrainie coraz więcej mówi się o zabezpieczaniu tzw. sektorów kluczowych. Nie chodzi tylko o zabezpieczenia fizyczne, ale także bezpieczeństwo teleinformatyczne, potocznie nazywane cyberbezpieczeństwem. Równocześnie rośnie także ilość cyberprzestępstw.

Dane organizacji zajmujących się analizą incydentów bezpieczeństwa (m.in. CERT Polska) wskazują, że rośnie złożoność technik stosowanych przez cyberprzestępców, a w rezultacie ich skuteczność. Zmienia się również motywacja – obecnie większość ataków jest ukierunkowana na uzyskanie korzyści finansowych poprzez zaszyfrowanie dysków zaatakowanych organizacji i żądanie okupu za odblokowanie dostępu do danych (ataki typu ransomware). Większość tego typu ataków jest nakierowana właśnie na operatorów usług kluczowych, czyli te organizacje które świadczą usługi w kluczowych dla bezpieczeństwa państw i obywateli sektorach.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Reklama
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama