Ochrona sektorów kluczowych przed atakami cyberprzestępców

Firmy, które do tej pory nie miały prawnych obowiązków w zakresie cyberbezpieczeństwa, będą musiały zadbać o jego odpowiedni poziom. Za niedopełnienie tych obowiązków będą groziły dotkliwe kary.

Publikacja: 20.12.2022 02:00

Ochrona sektorów kluczowych przed atakami cyberprzestępców

Foto: Adobe Stock

W ostatnim czasie, w obliczu wojny w Ukrainie coraz więcej mówi się o zabezpieczaniu tzw. sektorów kluczowych. Nie chodzi tylko o zabezpieczenia fizyczne, ale także bezpieczeństwo teleinformatyczne, potocznie nazywane cyberbezpieczeństwem. Równocześnie rośnie także ilość cyberprzestępstw.

Dane organizacji zajmujących się analizą incydentów bezpieczeństwa (m.in. CERT Polska) wskazują, że rośnie złożoność technik stosowanych przez cyberprzestępców, a w rezultacie ich skuteczność. Zmienia się również motywacja – obecnie większość ataków jest ukierunkowana na uzyskanie korzyści finansowych poprzez zaszyfrowanie dysków zaatakowanych organizacji i żądanie okupu za odblokowanie dostępu do danych (ataki typu ransomware). Większość tego typu ataków jest nakierowana właśnie na operatorów usług kluczowych, czyli te organizacje które świadczą usługi w kluczowych dla bezpieczeństwa państw i obywateli sektorach.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Umorzenie pożyczki udzielonej przez wspólnika sp. z o.o. – skutki w CIT
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Biznes
Uwaga! Rewolucja w umowach prawnoautorskich
Biznes
Bezemisyjne połączenia spółek sióstr kłopotliwe dla podatników
Biznes
Cyberbezpieczeństwo i Przemysł 4.0 – na czym polega transformacja bezpieczeństwa
Biznes
Ochrona sygnalistów – obowiązki, zasady postępowania, sankcje