Aktualizacja: 19.06.2025 07:44 Publikacja: 31.01.2023 10:18
Foto: Adobe Stock
Z każdej niemal strony jesteśmy informowani o kolejnych atakach czy zagrożeniach związanych z cyberbezpieczeństwem. Jednocześnie wiele się mówi o systemach, które mają chronić firmy przed takimi atakami. Dlaczego więc jest tak źle? Nie dlatego, że firmy oszczędzają na zabezpieczeniach. Powody są bardziej banalne.
Cóż z tego, że wydamy krocie na kolejne programy antywirusowe czy antyszpiegowskie, jeśli nie będziemy komunikowali pracownikom o czyhających zagrożeniach. Przekazanie podwładnym suchej informacji o tym, że pewnych rzeczy wolno używać, a innych nie, że są przeglądarki do których nie można zaglądać, że służbowy laptop nie służy do prywatnych spraw – nic nie dadzą. Pracownik musi się czuć za firmę odpowiedzialny. Organizujmy więc cykliczne spotkania, szkolenia, pokazujmy na przykładach, co grozi firmie i jak łatwo pewnych zagrożeń uniknąć, tłumaczmy, że poważne problemy pracodawcy mogą okazać się też problemem dla pracownika. Do tego konieczne są cykliczne i wnikliwe audyty. Wprowadzone raz rozwiązanie po jakimś czasie, zwyczajnie, może się już nie sprawdzać. Z raportu Związku Firm Ochrony Danych Osobowych wynika, że za ponad 70 proc. incydentów związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa firmy odpowiadają pracownicy i współpracownicy. Dane zmuszają do myślenia.
Nikt nie lubi płacić podatków, więc jeśli jest możliwość ich legalnego obniżenia poprzez skorzystanie z ulg czy...
Podatnicy osiągający przychody inne niż z zysków kapitałowych mogą odliczyć koszty poniesione na działalność B+R...
Wspólne pomieszczenia w biurze mogą być źródłem bardzo wielu informacji, czasem niezwykle cennych, szczególnie g...
Sytuacje, w których wykonawcy należący do tej samej grupy kapitałowej składają odrębne oferty w postępowaniu o u...
Polski bank z wyróżnieniem w kategorii Metaverse. Międzynarodowe jury doceniło innowacyjną kampanię Pekao dla młodych klientów.
Organy podatkowe uznają zasadniczo, że pożyczki są zwolnione z VAT, a przez to wyłączone z PCC, także gdy są udz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas