Jeśli domena służy dwa lata, to zaliczenie wydatku na jej nabycie do kosztów jednego roku wpłynie na rzetelność podstawy opodatkowania. Ten argument przekonał fiskusa, który potwierdził, że należy zastosować rozliczenie proporcjonalne.
O interpretację wystąpiła spółka akcyjna działająca w branży IT. Tworzy m.in. algorytmy i programy służące do rozwoju strategii marketingowych w sieci. Skupuje też domeny internetowe.
Umowy na te domeny są zawierane na czas określony, często dłuższy niż rok. Spółka płaci za nie cyklicznie, najczęściej w okresach rocznych, ale też dwu bądź trzyletnich. Okresy rozliczeniowe ujęte na fakturach sprzedażowych wystawianych przez kontrahentów nie pokrywają się z jej rokiem podatkowym.
Czytaj więcej:
Spółka zastanawia się, jak rozliczyć koszty zakupu domen. Podkreśla, że nie jest w stanie przypisać wydatków na nabycie praw do stron internetowych związanych z domenami do konkretnych przychodów. Twierdzi, że są to pośrednie koszty, ujmowane w czasie, proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Nie można ich przyporządkować tylko do jednego roku, gdyż korzyści związane z ich używaniem występują też w kolejnych latach. Zatem wydatki dotyczą okresów przekraczających rok podatkowy i należy je rozliczać proporcjonalnie. Przypisanie kosztów w całości do roku podatkowego, w którym wystawiono fakturę, pomimo że dotyczą w części również kolejnego (bądź kolejnych), wpłynęłoby na rzetelność podstawy opodatkowania. Raz podatek byłby zaniżony, następnie zawyżony.
Spółka wskazała też, że nabycie domen nie skutkuje powstaniem wartości niematerialnych i prawnych, które należy amortyzować.
Co na to fiskus? Zgodził się ze stanowiskiem spółki. Potwierdził, że wydatki na domeny są uzasadnione i prowadzą do osiągnięcia przychodów. Można je więc rozliczyć w kosztach. Są to tzw. koszty pośrednie, nie da się ich bowiem przypisać do konkretnych przychodów. Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT potrąca się je w roku poniesienia. Jeżeli jednak dotyczą okresu dłuższego niż jeden rok, rozlicza się je proporcjonalnie. „Jeżeli koszty zakupu domeny internatowej dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy i nie jest możliwe określenie jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku należy zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów spółki proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą” – czytamy w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 lutego 2023 r. (nr 0114-KDIP2-1.4010.285. 2022.1.PP).