Aktualizacja: 24.11.2024 21:15 Publikacja: 25.04.2023 11:37
Foto: Adobe Stock
Każdy prawnik intuicyjnie wykrzyczy: „Nie!”, jednak dla urzędów wojewódzkich rozpatrujących sprawy z zakresu legalizacji pobytu cudzoziemców, sprawa wygląda zgoła inaczej. Przez długi czas urzędy wojewódzkie utrzymywały, że samo tylko posiadanie udziałów stanowi formę prowadzenia działalności gospodarczej. Interpretację tę podzielał szef Urzędu ds. Cudzoziemców, będący drugą instancją w tych postępowaniach.
Kwestia ta miała i ma niebagatelne znaczenie, bowiem zgodnie z art. 116 pkt 3 ustawy o cudzoziemcach organ ma obowiązek odmówić wszczęcia postępowania o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, jeżeli cudzoziemiec prowadzi w Polsce działalność gospodarczą. Jeśli zatem uznamy posiadanie udziałów za formę prowadzenia działalności gospodarczej, wtedy nie tylko cudzoziemiec nie może zalegalizować swojego pobytu w oparciu o pracę dla spółki, której udziały posiada, ale nie może nawet nabyć udziałów ani akcji innej spółki w celu lokacji kapitału, jeżeli chce się starać o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Ten rodzaj zezwolenia jest dla niego zamknięty, a jest to najpopularniejszy rodzaj zezwolenia pobytowego. Cudzoziemiec, który złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, dotychczas otrzymywał decyzję o umorzeniu postępowaniu, jeśli organ się zorientował, że cudzoziemiec jest udziałowcem w spółce.
Brak zapłaty od wykonawcy może oznaczać koniec małej firmy. Istnieją narzędzia prawne, które chronią podwykonawców, ale trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać.
Podwykonawca wykonał swoją umowę w całości, ale wykonawca nie zapłacił mu wynagrodzenia za wykonane roboty. Po rozliczeniu umowy z inwestorem ogłosił upadłość. Podwykonawca wystąpił więc z roszczeniem przeciwko inwestorowi. Jakie rozstrzygnięcie wydał sąd?
Ochrona majątku bywa często motywowana potrzebą oddzielenia ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością od wpływu tego ryzyka na majątek prywatny, będący często dorobkiem życia. Im większa skala działalności, tym większe ryzyko powstania sporów sądowych, które mogą prowadzić do egzekucji roszczeń lub upadłości przedsiębiorcy.
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dyrektywa ws. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CS3D) nakłada obowiązki, które wymagają od wskazanych przedsiębiorstw przeprowadzenia kompleksowej analizy swoich globalnych łańcuchów dostaw.
Zaawansowane algorytmy są skutecznym wsparciem dla działów HR w rekrutacji, analizie danych i optymalizacji procesów. Pozwalają zaoszczędzić czas i poprawiają jakość decyzji. Ale niosą też ze sobą wyzwania.
Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
Prace rządowe nad ustawą w tej sprawie są bliskie zakończenia – zapewniła Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski .
Rząd zamierza poczekać na wyniki dialogu autonomicznego partnerów społecznych (związków zawodowych i pracodawców) zanim ruszy z pracami nad wdrożeniem tzw. dyrektywy platformowej.
Kobiety wciąż stanowią mniejszość w lokalnych władzach, mimo rosnącej liczby kandydatek w wyborach. Jakie są przyczyny tej nierówności i co można zrobić, aby zwiększyć reprezentację kobiet w polityce lokalnej?
Umorzenie składek od przedsiębiorców i różne nowe formy wsparcia samorządów - to treść noweli do ustawy powodziowej.
Nowoczesne technologie pomagają organowi rentowemu typować płatników składek do kontroli.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas