Aktualizacja: 19.04.2025 21:53 Publikacja: 25.04.2023 11:37
Foto: Adobe Stock
Każdy prawnik intuicyjnie wykrzyczy: „Nie!”, jednak dla urzędów wojewódzkich rozpatrujących sprawy z zakresu legalizacji pobytu cudzoziemców, sprawa wygląda zgoła inaczej. Przez długi czas urzędy wojewódzkie utrzymywały, że samo tylko posiadanie udziałów stanowi formę prowadzenia działalności gospodarczej. Interpretację tę podzielał szef Urzędu ds. Cudzoziemców, będący drugą instancją w tych postępowaniach.
Kwestia ta miała i ma niebagatelne znaczenie, bowiem zgodnie z art. 116 pkt 3 ustawy o cudzoziemcach organ ma obowiązek odmówić wszczęcia postępowania o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, jeżeli cudzoziemiec prowadzi w Polsce działalność gospodarczą. Jeśli zatem uznamy posiadanie udziałów za formę prowadzenia działalności gospodarczej, wtedy nie tylko cudzoziemiec nie może zalegalizować swojego pobytu w oparciu o pracę dla spółki, której udziały posiada, ale nie może nawet nabyć udziałów ani akcji innej spółki w celu lokacji kapitału, jeżeli chce się starać o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Ten rodzaj zezwolenia jest dla niego zamknięty, a jest to najpopularniejszy rodzaj zezwolenia pobytowego. Cudzoziemiec, który złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, dotychczas otrzymywał decyzję o umorzeniu postępowaniu, jeśli organ się zorientował, że cudzoziemiec jest udziałowcem w spółce.
Dłużnik nie musi już przepisywać majątku na konkubinę, by ukryć go przed komornikiem. Może wykorzystać do tego l...
Wyegzekwowanie należności w niektórych sprawach jest problemem. Wiele egzekucji kończy się wydaniem postanowieni...
Początek 2025 roku przyniósł szereg komunikatów Urzędu Regulacji Energetyki, które wywołały liczne wątpliwości n...
Przedsiębiorca, decydując się na współpracę z sektorem publicznym, powinien pamiętać, że rządzi się ona innymi p...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Kodeks cywilny zawiera regulacje, na podstawie których wykonawca może domagać się dostosowania wysokości wynagro...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas