Aktualizacja: 13.11.2024 19:36 Publikacja: 25.04.2023 11:37
Foto: Adobe Stock
Każdy prawnik intuicyjnie wykrzyczy: „Nie!”, jednak dla urzędów wojewódzkich rozpatrujących sprawy z zakresu legalizacji pobytu cudzoziemców, sprawa wygląda zgoła inaczej. Przez długi czas urzędy wojewódzkie utrzymywały, że samo tylko posiadanie udziałów stanowi formę prowadzenia działalności gospodarczej. Interpretację tę podzielał szef Urzędu ds. Cudzoziemców, będący drugą instancją w tych postępowaniach.
Kwestia ta miała i ma niebagatelne znaczenie, bowiem zgodnie z art. 116 pkt 3 ustawy o cudzoziemcach organ ma obowiązek odmówić wszczęcia postępowania o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, jeżeli cudzoziemiec prowadzi w Polsce działalność gospodarczą. Jeśli zatem uznamy posiadanie udziałów za formę prowadzenia działalności gospodarczej, wtedy nie tylko cudzoziemiec nie może zalegalizować swojego pobytu w oparciu o pracę dla spółki, której udziały posiada, ale nie może nawet nabyć udziałów ani akcji innej spółki w celu lokacji kapitału, jeżeli chce się starać o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Ten rodzaj zezwolenia jest dla niego zamknięty, a jest to najpopularniejszy rodzaj zezwolenia pobytowego. Cudzoziemiec, który złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, dotychczas otrzymywał decyzję o umorzeniu postępowaniu, jeśli organ się zorientował, że cudzoziemiec jest udziałowcem w spółce.
Polska ustawa o fundacji rodzinnej skończyła rok, a ta w Liechtensteinie niedługo będzie miała 100 lat. Co przyciąga „duży biznes” do tego małego kraju?
Wielu światowej sławy przedsiębiorców wybiera Liechtenstein jako miejsce siedziby i prowadzenia swoich fundacji. Co sprawia, że podejmują taką decyzję? Dlaczego kraj ten jest uznawany za europejską stolicę fundacji prywatnych?
W Parlamencie Europejskim rozpoczęły się wysłuchania kandydatów na unijnych komisarzy, ale i burzliwe dyskusje nad kolejnymi wieloletnimi ramami finansowymi UE. Jakie czekają nas zmiany?
Zgodnie z nowymi przepisami dyrektywy NIS 2, które Polska powinna była wdrożyć do 17 października 2024 roku, tysiące podmiotów prywatnych oraz publicznych będzie zobowiązanych do spełnienia szeregu nowych wymagań z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Podział spółki przez wyodrębnienie to jeden z wysoce użytecznych instrumentów prawa korporacyjnego. Obszarem, w którym ten typ podziału spółki znajdzie zastosowanie są transakcje sprzedaży części majątku spółki.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Nowe limity zarobkowe dla emerytów i rencistów zaczną obowiązywać w grudniu, styczniu i lutym. To efekt opublikowanego właśnie komunikatu GUS w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2024 r.
Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2025 r. już podbija plany podwyżkowe firm, ograniczając jednak ich gotowość do zwiększania zatrudnienia.
W trzecim kwartale 2024 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyniosło 8161,62 zł - podał Główny Urząd Statystyczny. To oznacza wzrost o 13,4 proc. rok do roku. To tempo niższe niż założył NBP w nowej projekcji.
Minimalne wynagrodzenie za pracę nie będzie jednak równe pensji zasadniczej.
Trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Ma ona na celu wdrożenie przepisów unijnych do polskiego porządku prawnego. Planowane zmiany będą dotyczyć m.in. trybu ustalania oraz aktualizacji pensji minimalnej.
Rada może odmówić zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym tylko wtedy, gdy podstawą są zdarzenia związane z wykonywaniem przez niego mandatu.
W celu zapobiegania konfliktowi interesów oraz zapewnienia uczciwości w wykonywaniu funkcji publicznych ustawa antykorupcyjna zakazuje osobom pełniącym określone funkcje publiczne prowadzenia różnego rodzaju działalności gospodarczej.
Biorąc pod uwagę nadchodzące zmiany w przepisach o podatku od nieruchomości, spółki komunalne powinny dokonać wnikliwego przeglądu swojego inwentarza.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas