Reklama
Rozwiń

Małżonek prowadzi biznes? Sprawdź, jak zabezpieczyć majątek

Po rozwodzie małżonkowie mogą podzielić majątek dowolnie. Nie ma jednak w polskim prawie procedury podziału długu – mówi dr Bartosz Sierakowski radca prawny, doradca restrukturyzacyjny.

Publikacja: 25.04.2023 11:34

Małżonek prowadzi biznes? Sprawdź, jak zabezpieczyć majątek

Foto: Adobe Stockma

Która forma działalności gospodarczej, z punktu widzenia odpowiedzialności za zobowiązania firmy, jest najkorzystniejsza dla biznesmena, a która najmniej korzystna?

Bartosz Sierakowski: Najmniej korzystna z zakresu odpowiedzialności przedsiębiorcy jest jednoosobowa działalność gospodarcza osoby fizycznej, a także spółki cywilne oraz spółki osobowe. Przy tych formach działalności niemal w każdym wypadku ponosi się odpowiedzialność całym swoim majątkiem. Jedynie w przypadku spółki osobowej – komandytowej, komandytariusz jest chroniony do poziomu wpłaconej sumy komandytowej. Jeśli dla przykładu suma ta wynosi 50 tys., to komandytariusz do tej kwoty odpowiada. Ta forma działalności stała się jednak w Polsce niepopularna, ponieważ zmieniono przepisy podatkowe, które w spółkach komandytowych powodują opodatkowanie na dwóch poziomach: zarówno spółki, jak i wspólnika. Najbardziej preferencyjną z punktu widzenia odpowiedzialności za zobowiązania jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a przy większych projektach spółka akcyjna lub prosta spółka akcyjna. Ta ostatnia zwłaszcza przy tzw. start-upach.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Alkomat przy wejściu do pracy?
Biznes
Czy wciąż możliwy jest outsourcing cudzoziemca
Biznes
Fundacja rodzinna a działalność gospodarcza – granice zwolnienia z CIT
Biznes
Kidinfluencerzy – mali twórcy, wielki biznes dzieci (dorosłych?)
Biznes
Wypłata komplementariuszowi zaliczek na poczet zysku – skutki podatkowe