Aktualizacja: 22.11.2024 01:24 Publikacja: 09.06.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Planując inwestycję, musimy w pierwszej kolejności ustalić, czy będzie ona zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Plan miejscowy to akt prawa miejscowego, w którym ustala się przeznaczenie terenu oraz określa sposoby zagospodarowania i zabudowy. Zdarza się jednak, że w planie miejscowym znajdą się postanowienia, które nie powinny się w nim znaleźć, a które uniemożliwiają nam korzystanie z nieruchomości w taki sposób, w jaki planowaliśmy. Taka sytuacja może pojawić się w przypadku, w którym na naszej działce rośnie drzewo, którego miejscowy plan zakazuje usuwać, a które koliduje z planowaną inwestycją. Jeszcze trudniejszą sytuacją jest wyznaczenie na obszarze naszej nieruchomości ogólnodostępnej drogi wewnętrznej.
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
Mobbing może zmierzać do naruszenia dóbr osobistych, np. godności, więc poszkodowany może wnieść przeciwko mobberowi powództwo o ich ochronę i domagać się w sądzie zaniechania prowadzonych działań, zadośćuczynienia czy odszkodowania.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Jeżeli uchwała walnego zgromadzenia przyznaje akcjonariuszowi uprawnienia osobiste naruszające właściwe dla danego typu spółki zasady funkcjonowania organów spółki, to podlega ona zaskarżeniu jako sprzeczna z prawem i naturą spółki akcyjnej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2025 r. największe grupy międzynarodowe i krajowe będą płacić co najmniej 15-proc. podatek wyrównawczy od dochodu osiągniętego w każdej jurysdykcji, w której prowadzą działalność.
Prawo geodezyjne czekają zmiany, które zapobiegną paraliżowi inwestycji w wielu powiatach. To odpowiedź resortu rozwoju na sugestie samorządowców.
Policentryczność oznacza zasadnicze zmiany w polityce rozwojowej. Należy uwzględnić funkcje, które wypełniają miasta wobec swoich mieszkańców i ich otoczenia.
Jest projekt rozporządzenia, które wprowadza ogrody działkowe do każdej strefy planistycznej - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Nie należy czekać z konsultacjami do momentu, gdy będzie się kończył czas na uchwalenie planu ogólnego, a mieszkańcy będą mieli ograniczone możliwości komunikacji z urzędnikami – mówi Iwona Janicka, ekspertka w zakresie partycypacji i współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi.
Tamtejsze stany uzyskały dużą swobodę odpowiedzi na zmiany klimatu. Powiązanie odpowiedzi na wyzwania klimatyczne z planowaniem przestrzennym to wciąż poważne wyzwanie dla polskiego systemu planowania przestrzennego.
Literalna wykładnia jednego przepisu prawa lotniczego doprowadziła do paraliżu inwestycyjnego ok. 30 tys. hektarów terenów Warszawy i gmin ościennych.
Do połowy września tego roku uchwalono tylko jeden zintegrowany plan inwestycyjny – w gminie Goczałkowice-Zdrój. Dlaczego inwestorzy nie chcą korzystać z tej procedury? Czy gminy są do niej przygotowane?
Inwestorzy w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dostali nowe narzędzie – zintegrowany plan inwestycyjny. Czy z niego skorzystają?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas