Takie są wnioski z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 sierpnia 2023 r. (nr 0115-KDIT3.4011.433.2023.1.AD).

Soczewki z filtrem niebieskiego światła…

Wystąpił o nią właściciel sklepu motoryzacyjnego. Sprzedaje części samochodowe, zarówno hurtowo, jak i detalicznie. Zapewnia, że musi dużo korzystać z komputera, m.in. w celu realizacji zamówień, obsługi klientów, przygotowania dokumentów sprzedażowych. Zajmuje mu to kilka, a czasami nawet kilkanaście godzin dziennie. Aby ochronić wzrok przed szkodliwymi promieniami emitowanymi przez ekran nabył za prawie 700 zł soczewki z tzw. filtrem niebieskiego światła. Używa ich wyłącznie na potrzeby służbowe. Nie są wykorzystywane w innych sytuacjach.

Przedsiębiorca ma II stopień niepełnosprawności właśnie ze względu na chorobę narządu wzroku. Dlatego jego ochrona jest konieczna.

Czy wydatek na szkła korekcyjne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Właściciel sklepu twierdzi, że tak. Podkreśla, że soczewki są dedykowane osobom pracującym długo przy komputerze. Nie kupiłby ich, gdyby nie konieczność obsługi firmy.

Fiskus miał jednak inne zdanie. Zwrócił uwagę, że zakup soczewek z tzw. filtrem niebieskiego światła ma na celu przede wszystkim ochronę zdrowia. Oznacza to, że jest wydatkiem na potrzeby osobiste. Jeśli bowiem ktoś ma wadę wzroku, musi kupić okulary korekcyjne oraz soczewki. Niezależnie od tego, czy prowadzi biznes. „Bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków, jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej” – podkreśliła skarbówka. Uznała, że zakup soczewek nie ma wpływu na biznes. Wydatku nie można więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

… i okulary korekcyjne

To nie pierwsza niekorzystna dla przedsiębiorców interpretacja. Wcześniej fiskus nie zgodził się np. na rozliczenie okularów korekcyjnych przez informatyka. Nie pomogły zapewnienia, że większość czasu w swojej firmie spędza przed komputerem, co nie tylko pogarsza jego wzrok, ale także powoduje bóle głowy oraz uczucie zmęczenia. Informatyk wskazywał, że te dolegliwości mocno go ograniczają, nie może bowiem wykonywać swoich usług. Przez to zmniejszają się jego przychody. Argumentował, że okulary korekcyjne z filtrem światła niebieskiego zabezpieczą go przed pogorszeniem wzroku, zredukują suchość oczu, zmniejszą też zmęczenie i ból głowy.

„Poniesienie wydatku na zakup okularów korekcyjnych nie ma wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej” – stwierdził jednak fiskus (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 czerwca 2023 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.283.2023.1.WS).

Podobnie było w sprawie doradcy podatkowego. On także spędza wiele godzin przed komputerem. Od tego pogorszył mu się wzrok. Doradca argumentował, że musi o niego zadbać, aby dalej zarabiać na życie. Wskazywał, że mając okulary (które zalecił mu lekarz) nie będzie musiał robić dłuższych przerw na regenerację oczu, dzięki czemu zrealizuje więcej zleceń i uzyska wyższe przychody. Zapewniał, że będzie wykorzystywać je tylko do działalności, gdyż „stan wzroku pozwala mu na swobodne funkcjonowanie w pozostałych aspektach życia bez okularów”.

Fiskus uznał jednak, że okulary służą przede wszystkim do ochrony zdrowia. Kupuje się je po to, aby skorygować wadę wzroku. Nie mają wpływu na przychody z działalności gospodarczej. Nie można więc rozliczyć ich w kosztach uzyskania przychodów (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 stycznia 2023 r., nr 0115-KDIT3.4011.920.2022.1.AD).