Na przestrzeni ostatniego roku Unia Europejska zintensyfikowała prace legislacyjne nad przepisami mającymi poprawić sytuację kobiet na rynku pracy oraz w biznesie. 27 grudnia 2022 r. weszła w życie dyrektywa 2022/2381 w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych oraz powiązanych środków (dyrektywa w sprawie parytetów), a 6 czerwca 2023 r. – dyrektywa w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania (dyrektywa o równości płac i jawności wynagrodzeń). Przepisy drugiej z dyrektyw mają pomóc zwalczać dyskryminację płacową i zlikwidować lukę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w UE poprzez transparentność wynagrodzeń.