PPK - pomoc w odkładaniu na emeryturę

Wszystkie podmioty, które miały ustawowy obowiązek utworzyć pracownicze plany kapitałowe (PPK), przynajmniej w teorii już to zrobiły. Ale do programu wciąż przystępują kolejni pracodawcy. Jakie obowiązki na nich ciążą?

Publikacja: 03.11.2023 02:00

PPK - pomoc w odkładaniu na emeryturę

Foto: Adobe Stock

Firmy, które dopiero rozpoczęły działalność, lub które powstały w wyniku przekształceń własnościowych, powinny uruchomić program emerytalny, czyli zawrzeć umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK. Czy wszystkie mają taki obowiązek?

Jak wyjaśniają Anna Puszkarska i Małgorzata Jankowska, autorki opracowania „PPK a przekształcenia podmiotów zatrudniających” wydanego przez PFR Portal PPK, zależy to od tego, czy firma jest „podmiotem zatrudniającym” w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Aby być takim podmiotem, wystarczy mieć co najmniej jedną „osobę zatrudnioną” w rozumieniu ustawy o PPK, np. pracownika czy zleceniobiorcę podlegającego obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowym. Osobami zatrudnionymi są też np. członkowie rady nadzorczej wynagradzani z racji pełnienia tej funkcji.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Dwie ważne rocznice: fundacja rodzinna i prawo restrukturyzacyjne
Biznes
Jak są wykonywane umowy wzajemne w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Biznes
Prawo restrukturyzacyjne w Polsce ma już 10 lat
Biznes
Firmy powinny mieć procedury korzystania z AI
Biznes
Jak działanie rejestru wpływa na funkcjonowanie fundacji rodzinnych