Na klauzulę GAAR warto brać poprawkę

Firmy zmienią podejście do planowanych operacji – o klauzurze GAAR mówi Krzysztof J. Musiał, doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy.

Publikacja: 02.01.2024 02:00

Na klauzulę GAAR warto brać poprawkę

Foto: Adobe Stock

Z najnowszego orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego wynika, że niedawno tzw. klauzulę GAAR, czyli przeciwko unikaniu opodatkowania, można stosować do korzyści podatkowych powstałych po jej wprowadzeniu. Co z tego wynika?

By pokazać konsekwencje wprowadzenia w Polsce klauzuli GAAR dla podatników, najpierw trzeba omówić parę zagadnień związanych z samą tą instytucją jako taką. Jak uczy bowiem moja praktyka zawodowa, problem podatników wiąże się z niezrozumieniem jej jako instytucji prawa podatkowego. Klauzula GAAR (General Anti-Avoidance Rule) jest narzędziem używanym w prawie podatkowym przez wiele krajów, aby zapobiec nadużyciom w zakresie unikania opodatkowania. Klauzula GAAR ma na celu zwalczanie działań podejmowanych przez podatników w celu uniknięcia opodatkowania poprzez wykorzystywanie luk w prawie podatkowym lub innych technik planowania podatkowego, które nie są zgodne z intencją ustawodawcy. Klauzula GAAR jest narzędziem, które ma na celu zapobieganie nadużyciom w zakresie planowania podatkowego i zachęcanie podatników do przestrzegania ducha prawa podatkowego, a nie tylko jego litery. Warto jednak zauważyć, że zastosowanie klauzuli GAAR może być przedmiotem sporu i wymaga starannej analizy każdego przypadku przez organy podatkowe oraz ewentualnie sądy.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia