Linia bezpośrednia w lokalnym wytwarzaniu energii elektrycznej

7 września 2023 r. weszła w życie długo oczekiwana nowelizacja Prawa energetycznego. Zmiany dotyczą między innymi linii bezpośredniej i mają na celu „odmrożenie” i zwiększenie dostępności tej instytucji dla odbiorców.

Publikacja: 05.01.2024 02:00

Linia bezpośrednia w lokalnym wytwarzaniu energii elektrycznej

Foto: Adobe Stock

W poprzednim stanie prawnym, przepisy i praktyka regulacyjna w zakresie linii bezpośredniej były często postrzegane jako jedna z kluczowych barier w rozwoju lokalnego, rozproszonego wytwarzania energii elektrycznej, blokująca faktyczną możliwość sprzedaży energii elektrycznej bezpośrednio między wytwórcą a odbiorcą końcowym, z pominięciem sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej. W uproszczeniu, budowa linii bezpośredniej wymagała zgody Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (dalej: Prezes URE) w formie decyzji. Uzyskanie takiej zgody było w praktyce możliwe jedynie w wyjątkowej sytuacji, gdy odbiorca nie miał dostępu do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej i nie mógł zostać do takiej sieci przyłączony.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia