Aktualizacja: 21.11.2024 20:10 Publikacja: 01.03.2024 02:00
Foto: Adobe Stock
Umowa najmu komercyjnego to pojęcie ukute przez praktyków rynku nieruchomości. Oznacza taką umowę, jaką profesjonalny wynajmujący – np. właściciel biurowca, magazynu czy galerii handlowej – zawiera z najemcą lokalu w obiekcie. Ma ona szczególną rolę, bowiem to właśnie ona czyni z nieruchomości bezpieczny wehikuł inwestycyjny, który przynosi cykliczne pożytki.
Najem komercyjny jest silnie ustandaryzowany. Umowa tego typu przypomina zwykle ćwierć ryzy papieru do drukarki, a praktycy obrotu doskonale wiedzą, że część jej postanowień nadaje się do negocjacji tylko w powiązaniu z parametrami finansowymi, niektóre – wcale. Jeżeli przyjąć perspektywę inwestora, łatwo daje się zauważyć jakie to ma uzasadnienie. Chodzi właśnie o bezpieczeństwo inwestycji. W tym sensie umowę najmu komercyjnego można nieco porównać do umowy kredytu hipotecznego. Każdy, kto miał z nią do czynienia wie jak łatwo namówić bank do zmiany standardu umownego, choćby słusznej. Niemniej, nadszedł czas na refleksję uczestników rynku nad koncepcją najmu komercyjnego.
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
Mobbing może zmierzać do naruszenia dóbr osobistych, np. godności, więc poszkodowany może wnieść przeciwko mobberowi powództwo o ich ochronę i domagać się w sądzie zaniechania prowadzonych działań, zadośćuczynienia czy odszkodowania.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Jeżeli uchwała walnego zgromadzenia przyznaje akcjonariuszowi uprawnienia osobiste naruszające właściwe dla danego typu spółki zasady funkcjonowania organów spółki, to podlega ona zaskarżeniu jako sprzeczna z prawem i naturą spółki akcyjnej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2025 r. największe grupy międzynarodowe i krajowe będą płacić co najmniej 15-proc. podatek wyrównawczy od dochodu osiągniętego w każdej jurysdykcji, w której prowadzą działalność.
Osiedle Fabrica Ursus to unikatowa inwestycja dewelopera Aurec Home, zlokalizowana w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Ursus w Warszawie. To wyjątkowe miejsce łączy nowoczesność z historią, oferując nie tylko komfortowe mieszkania, ale także bogatą infrastrukturę i doskonały dostęp do zielonych terenów. Sprzedaż kolejnego etapu już ruszyła.
Euro Styl z Grupy Dom Development wprowadza do sprzedaży ponad 160 mieszkań na wieloetapowym osiedlu w Rumi.
Sektor moto w Europie jest pogrążony w kryzysie, na to nakłada się ofensywa chińskich producentów. Co to oznacza dla polskiego biznesu?
Deweloper znany ze współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi rozszerza działalność. Akcjonariusze mają zadecydować o wypłacie z kapitału zapasowego.
W statystykach GUS od miesięcy nie widać spowolnienia aktywności inwestorów. Październik przyniósł jeszcze podkręcenie tempa.
Pogarszająca się kondycja rosyjskiej floty komercyjnej zmusiła władze do poszukiwania nowych rozwiązań. Chcą przekonać kraje, które nie nałożyły na Rosję sankcji, aby im pomogły. Jak na razie bez sukcesów.
Jest czwartek, 21 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek podsumowuje najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas