Kontrole unijnych projektów realizowanych w latach 2014-2020

Jeśli właściwa instytucja stwierdzi, że wniosek o fundusze unijne został sporządzony nieprawidłowo lub jest on niekompletny, może nałożyć na beneficjenta korekty finansowe. Oznacza to konieczność zwrotu pobranych części dofinansowania.

Publikacja: 22.03.2024 04:30

Kontrole unijnych projektów realizowanych w latach 2014-2020

Foto: Adobe Stock

Instytucje odpowiedzialne za realizacje projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej rozpoczęły już działania zmierzające do wsparcia beneficjentów ubiegających się o dofinansowanie z nowej perspektywy finansowej 2021-2027. Pierwsze terminy na złożenie wniosków o dofinansowanie są już za nami, a kolejne się zbliżają. Ogłaszanie nowych naborów, nie oznacza jednak, że wszystkie projekty realizowane w ramach poprzedniej perspektywy (perspektywy 2014-2020) zostały już rozliczone, a obowiązki beneficjentów związane z realizacją projektów wykonane. Jednym z  najistotniejszych obowiązków beneficjenta po zrealizowaniu całego zakresu rzeczowego projektu jest złożenie wniosku o płatność, bowiem od jego pozytywnej weryfikacji przez właściwą instytucję, uzależnione jest uznanie, czy konkretny projekt został wykonany w sposób zgodny z  umową o dofinansowanie. Stwierdzenie, że projekt został wykonany prawidłowo, pozwala na wypłatę ostatniej transzy dofinansowania.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Praca pod palmami – marzenie wielu pracowników
Biznes
Prawo karne może być narzędziem zarządzania spółką
Biznes
Pełnomocnik wierzyciela może głosować nad układem
Biznes
BHP a workation – praca i wypoczynek w zgodzie z przepisami
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Kiedy można zaskarżyć uchwałę o połączeniu spółek