Czy prawo holdingowe sprawdza się w praktyce?

Zdecydowana większość grup spółek zaniechała sformalizowania relacji, aby ograniczyć odpowiedzialność spółek dominujących i zawęzić obowiązki raportowania.

Publikacja: 29.03.2024 04:30

Czy prawo holdingowe sprawdza się w praktyce?

Foto: Adobe Stock

Prawo holdingowe obowiązuje w Polsce już od prawie półtora roku. Do czasu uchwalenia zmian w Kodeksie spółek handlowych (art. 211 – 2116), które weszły w życie 13 października 2022 r., polskie prawo nie zawierało spójnych regulacji w zakresie prawa holdingowego. Wprawdzie w ustawach podatkowych i rachunkowych już wcześniej można było znaleźć ich namiastkę, choćby w postaci „podatkowej grupy kapitałowej”, skonsolidowanych sprawozdań finansowych, czy obowiązku ujawniania tzw. beneficjentów rzeczywistych, to jednak nie były to rozwiązania kompleksowe, a jedynie odnoszące się do wybranych konsekwencji faktu istnienia holdingów w obrocie. Celem nowelizacji Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.) było więc systemowe uregulowanie działania grup spółek, przepisami szczególnymi, działającymi autonomicznie i uzupełniającymi ogólne normy zawarte w Kodeksie cywilnym i K.s.h.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama