Rozprawy zdalne wprowadzono na stałe

Nowe przepisy regulują dość skomplikowane i obarczone terminami ustawowymi procedury wnioskowania o rozprawę online oraz zgłoszenia zamiaru zdalnego uczestnictwa w posiedzeniu niestacjonarnym.

Publikacja: 09.04.2024 04:30

Rozprawy zdalne wprowadzono na stałe

Foto: Adobe Stock

14 marca weszły w życie długo wyczekiwane zmiany w kodeksie postępowania cywilnego (k.p.c.) w zakresie kodeksowego uregulowania posiedzeń jawnych i rozpraw przeprowadzanych w formie zdalnej. Główna zmiana polega na utracie mocy przez tzw. przepisy covidowe regulujące tę kwestię. W ramach tych zmian ustawodawca nie ograniczył się jednak do prostego przepisania dotychczasowych regulacji. Nowe przepisy wprowadzają bardziej skomplikowaną i obarczoną terminami ustawowymi zarówno procedurę wnioskowania o rozprawę zdalną, jak i procedurę zgłoszenia zamiaru zdalnego uczestnictwa w posiedzeniu niestacjonarnym. Sądowi rozpoznającemu sprawę oddano przy tym możliwość, w zasadzie swobodnego, stwierdzenia, czy dane posiedzenie, a w szczególności czynności procesowe, które mają być dokonane, mogą być przeprowadzone na odległość. Dodatkowo ugruntowano prawnie istniejącą już praktykę łączenia się przez skład orzekający bezpośrednio z budynku sądu.

Pozostało 93% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Odpowiedzialność za błędy techniczne przy usługach e-zdrowia
Biznes
Zarządzanie fundacją rodzinną na podstawie kontraktu menedżerskiego
Biznes
20 mln zł na rozpoczęcie sprzedaży nowoczesnych towarów lub usług przez startupy
Biznes
Obowiązki spółki związane z jej przekształceniem do innej formy prawnej
Biznes
Ulga na darowiznę na związek emerytów