Unijne wsparcie warunkowe. Prawie jak dotacja

Dofinansowanie z funduszy unijnych to nie zawsze bezzwrotna dotacja. Przy naborach oferujących wsparcie warunkowe, należy liczyć się z częściowym zwrotem środków. Co powinien wiedzieć beneficjent przygotowując budżet dla takiej inwestycji?

Publikacja: 31.05.2024 04:30

Unijne wsparcie warunkowe. Prawie jak dotacja

Foto: Adobe Stock

W strategii wdrażania funduszy unijnych można dostrzec wyraźną tendencję w ograniczaniu bezzwrotnej pomocy, czyli klasycznie rozumianej dotacji. Z przepisów sektorowych wynika, że Komisja Europejska oraz państwa członkowskie powinny zapewnić, aby wykorzystane zasoby funduszy były adekwatne do prowadzonych inwestycji oraz dawały się powiązać ze spełnieniem przez beneficjentów określonych warunków lub rezultatów. W dokumentach regulujących politykę spójności na lata 2021-2027 przyjmuje się, że ze względu na zróżnicowane potrzeby i konieczność adekwatnego dostosowania wsparcia (skali i formy), optymalnym rozwiązaniem w większości obszarów wsparcia jest zastosowanie systemu mieszanego, zakładającego równocześnie różne formy wsparcia.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Które dziecko ma smykałkę do biznesu
Biznes
Sukcesja. Jak przygotować następcę do roli lidera?
Biznes
CBAM: projekt zmian mechanizmu dostosowywania cen na granicach
Biznes
Podatek od wyjścia – co trzeba wiedzieć przed relokacją biznesu?
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Biznes
Partnerstwo w projektach unijnych – prawo, praktyka, orzecznictwo