Teresa Siudem: Prawo karne ratunkiem dla wierzyciela

Zdarza się, postępowanie egzekucyjne jest nieskuteczne, bo np. dłużnik ukrył majątek. Są sposoby, przewidziane w prawie karnym, które mogą zmobilizować go do zwrotu należności.

Publikacja: 05.07.2024 04:30

Teresa Siudem: Prawo karne ratunkiem dla wierzyciela

Foto: Adobe Stock

Podstawy do wszczęcia postępowania karnego mogą być różne, np. wyłudzenie kredytu, oszustwo, faworyzowanie niektórych wierzycieli. Grożą za to sankcje karne, które w zależności od rodzaju przestępstwa, mogą oznaczać karę ograniczenia lub pozbawienia wolności. Prawo daje jednak dłużnikom szansę. Przewidziano bowiem różne mechanizmy, które mogą wpłynąć na osobę, która popełniła przestępstwo, by zwróciła należność wierzycielowi. To środki, za pomocą których sprawca poddawany jest próbie np. poprzez warunkowe umorzenie postępowania karnego, czy warunkowe zawieszenie wykonania kary. Sprawca ma wtedy szansę wykazać, że jest w stanie wykonać nałożone na niego obowiązki. Innym sposobem jest nadzwyczajne złagodzenie kary lub odstąpienie od jej wymierzenia - warunkiem zastosowania tych środków jest dobrowolne naprawienie szkody przez sprawcę w całości lub znacznej części.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia