Transakcje M&A – specyfika transakcji joint venture

Proces tworzenia wspólnego przedsięwzięcia i przebieg inwestycji składa się z kilka etapów, z których każdy ma istotne znaczenie dla pomyślnego ustanowienia i funkcjonowania partnerstwa. Na co należy zwrócić uwagę, jak się przygotować do transakcji joint venture?

Publikacja: 19.07.2024 04:30

Transakcje M&A – specyfika transakcji joint venture

Foto: Adobe Stock

Joint venture (JV), znane w Polsce szerzej jako wspólne przedsięwzięcie, to nic innego, jak strategiczny sojusz biznesowy, w ramach którego co najmniej dwa odrębne podmioty zawiązują partnerstwo w celu połączenia swoich zasobów i wiedzy specjalistycznej na potrzeby konkretnego projektu lub działalności biznesowej. JV pozwalają zaangażowanym stronom stworzyć wehikuł służący do współpracy w celu osiągnięcia wspólnych celów przy zachowaniu odrębnej tożsamości prawnej. Zawiązywanie wspólnych przedsięwzięć można zaobserwować najczęściej w sektorach takich jak szeroko rozumiany sektor infrastruktury, sektor nieruchomości, sektor nowych technologii czy też sektor opieki zdrowotnej, w których to łączenie zasobów i współdzielenie ryzyka może prowadzić do znaczącej przewagi konkurencyjnej.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama