Transakcje M&A – specyfika transakcji joint venture

Proces tworzenia wspólnego przedsięwzięcia i przebieg inwestycji składa się z kilka etapów, z których każdy ma istotne znaczenie dla pomyślnego ustanowienia i funkcjonowania partnerstwa. Na co należy zwrócić uwagę, jak się przygotować do transakcji joint venture?

Publikacja: 19.07.2024 04:30

Transakcje M&A – specyfika transakcji joint venture

Foto: Adobe Stock

Joint venture (JV), znane w Polsce szerzej jako wspólne przedsięwzięcie, to nic innego, jak strategiczny sojusz biznesowy, w ramach którego co najmniej dwa odrębne podmioty zawiązują partnerstwo w celu połączenia swoich zasobów i wiedzy specjalistycznej na potrzeby konkretnego projektu lub działalności biznesowej. JV pozwalają zaangażowanym stronom stworzyć wehikuł służący do współpracy w celu osiągnięcia wspólnych celów przy zachowaniu odrębnej tożsamości prawnej. Zawiązywanie wspólnych przedsięwzięć można zaobserwować najczęściej w sektorach takich jak szeroko rozumiany sektor infrastruktury, sektor nieruchomości, sektor nowych technologii czy też sektor opieki zdrowotnej, w których to łączenie zasobów i współdzielenie ryzyka może prowadzić do znaczącej przewagi konkurencyjnej.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Zatrudnianie cudzoziemców - nowe zasady
Biznes
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców – nowe przepisy już obowiązują
Biznes
Absolutorium dla władz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Biznes
Czy wynagrodzenie za wcześniejsze rozwiązanie najmu można zaliczyć do kosztów?
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Biznes
Ostatni dzwonek na złożenie sprawozdania finansowego fundacji rodzinnej