Niedozwolone działania przeciwko środowisku naturalnemu sklasyfikowane zostały nie tylko w aktach składających się na system prawa karnego (tj. w Kodeksie karnym oraz Kodeksie wykroczeń) ale również w szeregu tzw. ustaw „środowiskowych” (m.in. w ustawie o odpadach, ustawie o ochronie przyrody, czy prawie ochrony środowiska). Powyższe sprawia, iż penalizowany jest szeroki wachlarz zachowań, które mogą wywierać negatywny wpływ na środowisko naturalne. Polski ustawodawca dostrzega zatem konieczność objęcia środowiska naturalnego szczególną ochroną. Pojawia się jedynie pytanie, czy dość surowe regulacje są wobec „przestępców środowiskowych” skutecznie egzekwowane, a tym samym czy spełniają swoją prewencyjną rolę.