Aktualizacja: 21.06.2025 12:55 Publikacja: 30.07.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Wraz z rozwojem cyfrowej gospodarki rośnie zagrożenie cyberatakami, a koszty szkód, jakie powodują, są coraz większe. Jak podano podczas 2023 World Economic Forum, straty, które firmy odnoszą w wyniku działania cyberprzestępców, będą w ciągu najbliższych dwóch lat rosły o 15 proc. rocznie, osiągając do 2025 r. 10,5 biliona USD.
Kluczowe sektory gospodarki, takie jak energetyka, są nieustannie na celowniku cyberprzestępców. Według Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa już w 2020 r. odnotowano około 300 cyberataków na unijne sektory infrastruktury krytycznej, w tym energetykę. Po ataku Rosji na Ukrainę w 2022 r. liczba incydentów uległa zwielokrotnieniu, ponieważ stały się one częścią nowoczesnych działań wojennych przeprowadzanych przez wykwalifikowane grupy. Wzrost ataków ukierunkowanych na infrastrukturę krytyczną widoczny jest również w naszym kraju. W 2022 r. zespół CERT Polska obsłużył 4320 incydentów naruszających cyberbezpieczeństwo w obszarze energetyki, co stanowiło prawie 11 proc. wszystkich zarejestrowanych przypadków. W 2023 r. liczba ta wzrosła dwukrotnie – do 9197.
Udziałowiec spółki z o.o. przekazując stery zarządowi nie traci uprawnień kontrolnych. Wyjątkiem jest sytuacja,...
Polscy przedsiębiorcy mają szansę uczestniczyć w pracach nad realizacją pierwszej elektrowni jądrowej. Wymaga to...
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na specjalistyczne szkolenie i zdobycie upr...
Kodeks spółek handlowych przewiduje mechanizmy chroniące zarówno spółkę z o.o. jak i jej wspólników przed niekor...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Prezes Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakłada kary pieniężne za tzw. zatory płatnicze, czyli nadmierne...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas