Wpływ transakcji M&A na zatrudnienie pracowników

W trakcie fuzji i przejęć niezwykle istotne jest ustalenie skutków takiej transakcji na sprawy pracownicze. Od tego zależeć będą zarówno obowiązki pracodawców jak i uprawnienia pracowników – co może z kolei mieć wpływ na dynamikę całej transakcji.

Publikacja: 02.08.2024 04:30

Wpływ transakcji M&A na zatrudnienie pracowników

Foto: Adobe Stock

„Czy pracownicy przejdą automatycznie do nowego pracodawcy?” – to jest najczęstsze pytanie, które pada podczas każdej transakcji M&A, a w szczególności gdy mamy do czynienia z transakcją typu asset deal [jej przedmiotem są wybrane aktywa]. W przypadku bowiem transakcji typu share deal [jej przedmiotem są udziały bądź akcje] , kwestie dotyczące zatrudnienia – ze względu na strukturę transakcji – mają mniejsze znaczenie. Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle istotna gdyż skutkuje nie tylko automatycznym przejściem pracowników do nowego pracodawcy ale również szeregiem obowiązków obu stron transakcji. Jeżeli odpowiedź na tak postawione pytanie jest pozytywna, oznacza to, że w danym przypadku mamy do czynienia z przejściem zakładu pracy (lub jego części) i znajdą zastosowanie regulacje art. 231 Kodeksu pracy. Zgodnie z powołanym przepisem w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Pozostało 93% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Biznes
Mediacja czy arbitraż? Sposoby na konflikt wspólników